DZIEŃ RODZINY W PRZEDSZKOLU

 

 

Dzień Rodziny” to wspaniały czas dla rodziców jak i dla dzieci pełen wzruszeń, radości i uśmiechu. Dn.21.06.2017r taka uroczystość odbyła się w naszym przedszkolu z udziałem rodziców i zaproszonych gości. Z tej okazji dzieci przygotowały część artystyczną, wyrecytowały wierszyki, zaśpiewały, zatańczyły i wręczyły upominki swoim rodzicom. Spotkanie zakończyło się grilem i słodkim poczęstunkiem. Nie zabrakło oczywiście konkursów i tańca integracyjnego z udziałem rodziców „Tańczymy labada”. Mamusiom i Tatusiom jeszcze raz gromkie STO LAT i dziękujemy za wspólną zabawę.

 

LOKALNA WYCIECZKA PRZEDSZKOLAKÓW.

 

 

Dn.22.06.2017r  przedszkolaki wybrały się ze swoimi paniami SPACERKIEM NA LODY DO KONOPEK.

 

Finanse na wesoło J

 

Dnia 13.06.2017 r. w klasie V odbyły się niecodzienne zajęcia. Na godzinę do dyspozycji wychowawcy, z inicjatywy p. Agnieszki Szweig – Sokołowskiej, przybył p. Karol Milewski – doradca finansowy,  członek ANG Spółdzielni Doradców Kredytowych, przy której działa Fundacja Będę Kim Zechcę. Pan Milewski w bardzo przystępny sposób tłumaczył uczniom skomplikowane pojęcia z zakresu ekonomii i finansów. Było to pierwsze spotkanie z zaplanowanego cyklu. Celem zajęć  jest edukacja finansowa dzieci w szkołach podstawowych. Uświadomienie dzieciom, skąd biorą się pieniądze,  w jaki sposób mogą je oszczędzać, po co je oszczędzać i dlaczego to ma sens.

 

Przedszkolaki w Warszawie

 

 

Dn.09.06.2017r.  nasze przedszkolaki po raz pierwszy pojechały na wycieczkę do Warszawy. Już na samym początku przywitali nas bardzo serdecznie pracownicy Manufaktury słodyczy Cukier Lukier, gdzie były przygotowane warsztaty podczas których, każdy z nas wykonał własnego lizaka z karmelowej masy, którego zabrał do domu. Kolejnym punktem naszej wyprawy była Galeria Bzzz, która mieści się w Centrum Nauki Kopernik. Tam natomiast mogliśmy zobaczyć jak wygląda świat oczami węża?, Co kryje się we wnętrzu kalejdoskopu?, Jak pachnie lis i wiele innych ciekawych rzeczy, które mogliśmy dotykać, wąchać, sprawdzać, burzyć i układać na nowo. Każdy znalazł dla siebie coś innego i fascynującego. Tego dnia mieliśmy mnóstwo atrakcji i wspaniałej zabawy. To był cudowny dzień, który na długo zostanie w naszej pamięci, szczególnie zapamiętają go najmłodsi uczestnicy wycieczki  - nasze wspaniałe przedszkolaki, które swoim zachowaniem spisały się na MEDAL J

Święto Konstytucji 3 Maja

 

28 kwietnia 2017r. odbyła się Akademia upamiętniająca 226 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Program artystyczny akademii przygotowały klasy IV a i IV b pod kierunkiem pani A. Borowej i pani A.Ćwik. Uczniowie przybliżyli zebranym tło historyczne majowego święta. Przypomnieli, że wydarzenia z tamtych lat miały istotny wpływ na kształtowanie się losów narodu polskiego. Czwartoklasiści z wielkim zaangażowaniem brali udział w przygotowaniach do tego wydarzenia – wykonali pieśń patriotyczną pt. „Moja Ojczyzna”. Na zakończenie Pani Dyrektor wygłosiła krótkie przemówienie na temat doniosłości i ważności uchwalonej w 1791 roku „Ustawy Rządowej”.

 

 

Festiwal Piosenki Ekologicznej

 

25 kwietnia w Zespole Szkół w Stupsku odbył się IV Gminny Festiwal Piosenki Ekologicznej. Swoje umiejętności wokalne prezentowało 24 uczniów  szkół podstawowych z terenu gminy Stupsk.  

 

Nasza szkołę reprezentowały:

 

Agata Korzeniewska uczennica kl.VI - II miejsce w kategorii kl.IV-VI

 

Maja Kumińska uczennica kl.VI – III miejsce w kategorii kl.IV-VI

 

Alicja Pękalska uczennica kl.IVA  - wyróżnienie

 

Nikola Kicka uczennica kl.IIA – wyróżnienie

 

 

Gratulujemy dziewczynkom i życzymy dalszych sukcesów!

 

Dzień Ziemi

 

Jaka będzie pogoda w piątek ? To pytanie najczęściej zadawane w ciągu ostatnich kilku dni. Przecież obchody Międzynarodowego Dnia Matki Ziemi (22 kwietnia), miały się odbyć w naszej szkole 21 kwietnia (właśnie w piątek). Ponieważ kulminacją szkolnych obchodów Święta Ziemi miał być piknik na łonie natury, więc pytanie o pogodę było jak najbardziej zasadne. Ale od początku.

Hasło tegorocznych obchodów to - "W kierunku natury".

Najpierw klasy 0 – III spotkały się leśnikiem, którym jak zawsze był pan Jacek Szlachta z Nadleśnictwa Ciechanów. Pan leśniczy opowiadał dzieciom o swojej pracy, o mieszkańcach lasu oraz o prawidłowych zasadach zachowania się w lesie. Jego opowieściom towarzyszył pokaz skór zwierząt żyjących w lesie.

Następnie rozpoczęły się konkursy dla klas IV – VI:

Pierwszy z nich wymagał przede wszystkim kreatywności i zdolności organizacyjnych, gdyż uczniowie w trzyosobowych zespołach tworzyli małe dzieła sztuki wykorzystując tylko materiały nadające się do recyklingu. To co ukazało się oczom oglądających wystawę można określić krótko – niesamowite.

Kolejny konkurs miał tytuł: "Ruszamy Ziemię, czyli prawie jak Kopernik". Uczniowie mieli za zadanie toczyć piłkę po określonym torze przeszkód przy pomocy kija do unihokeja. W końcu Kopernik też nie miał lekko aby „zatrzymać Słońce i ruszyć Ziemię”. Rywalizacja była zacięta, a zwycięzcami okazali się wszyscy uczestnicy, ponieważ udało im się ruszyć „Ziemię” i kierować ją we właściwą stronę.

Ostatni konkurs miał wykazać sprawność ruchową. Już sam jego tytuł "Bieg po buty, czyli ruch to zdrowie" sugerował, że liczy się nie tylko szybkość ale i dbałość o higienę osobistą (wszyscy mogliśmy zobaczyć stan skarpetek uczestników). Okazało się, że podobnie jak w poprzednim konkursie, uczniowie świetnie się spisali.

Kulminacyjnym punktem imprezy był piknik na łonie natury. Pogoda dopisała, uczestnicy zadowoleni, a najbardziej organizator, nauczyciel przyrody – Radosław Chodowski. 

 

DZIEŃ ZIEMI W PRZEDSZKOLU

 

21 kwietnia dzieci w naszym przedszkolu obchodziły „Dzień Ziemi”.Podczas zajęć przedszkolaki dowiedziały się jak należy dbać o środowisko i otaczającą nas przyrodę. W czasie wspólnej zabawy dzieci posegregowały śmieci do odpowiednich pojemników i wspólnie wykonaliśmy  plakat pod hasłem: KTO PRZYRODĘ SZANUJE TEN ODPADY SEGREGUJE. Obchody Dnia Ziemi zakończyły się wspólnym ogniskiem.

 

WIELKANOC

 

  „Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata”- wszyscy znamy to ludowe przysłowie, ale mimo, że pogoda bywa różna to radość z nadchodzącej wiosny i świąt rekompensuje wszystkie niedogodności związane ze złą aurą.

   W tym roku przedstawienie wielkanocne w naszej szkole odbyło się 12 kwietnia. Jego treść nawiązywała do tradycyjnych polskich zwyczajów . Były zajączki, pisanki, śmigus-dyngus, gospodarz wiejskiej zagrody i Post – który nie miał już nic do powiedzenia, bo zakończył się wraz z nadejściem Wielkiej Nocy. Kolorowe  dekoracje oraz stroje aktorów sprawiły, iż poczuliśmy na sali wiosenną atmosferę.

   Przedstawienie przygotowały klasy 2a i 3 pod opieką p.Wiącek i p.Zalewskiej, natomiast klasa 1 i 2b śpiewały piosenki o tematyce wielkanocnej oraz przygotowały układ taneczny – wspierały ich p.Rzemieniewska i p.Wichrowska.

    Na widowni zasiedli uczniowie naszej szkoły, pracownicy oraz zaproszeni goście. Szczególnie cieszy nas liczna obecność Rodziców, bez których to przedstawienie nie mogłoby się odbyć. Dziękujemy bardzo za zaangażowanie i wsparcie.

 

CORAZ BLIŻEJ ŚWIĘTA

 

Przedszkolaki jak jedna rodzina zasiadły przy wspólnym stole, żeby poznać tradycje i zwyczaje Świąt Wielkanocnych tj. święcenie koszyczka z pokarmami, pieczenie bab wielkanocnych oraz lany poniedziałek „śmigus dyngus” tradycje, których z zainteresowaniem słuchały. Dzieci malowały kolorowe pisanki, robiły kurczaczki, kartki świąteczne i siały rzeżuchę. Piękne ozdoby i prace świąteczne wprowadziły nas wszystkich w świąteczny nastrój.

 

 

Dzień Książki dla Dzieci

 

2 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy uroczyście „Dzień Książki dla Dzieci” czyli urodziny J.H.Andersena.

Cała szkoła wkroczyła w magiczny świat baśni. Uczennice z klasy VI przygotowały prezentację multimedialną o największym baśniopisarzu. Uczniowie z klasy IVB przedstawili życie i twórczość Andersena w pigułce. W nostalgiczny nastrój wprowadziła wszystkich piosenka w wykonaniu M.Borys „Dziewczynka z zapałkami”.

Uczniowie z klas IV popisali aktorskimi zdolnościami biorąc udział w przedstawieniu „Dziewczynka z zapałkami”.

Na zakończenie został podsumowany konkurs plastyczny – ulubiony bohater baśni Andersen – 10 osób zostało nagrodzonych

Festiwal Piosenki Angielskiej

 

 

W dniu 21 marca 2017 roku w naszej szkole odbył się festiwal piosenki angielskiej połączony z konkursem plastyczny. W festiwalu piosenki udział wzięli wszyscy uczniowie od klas zerowych do najstarszych szóstych. Każdą klasę reprezentował zespół złożony z około 6 osób które zaprezentowały wcześniej wybraną piosenkę. Uczniowie doskonalili wykonanie piosenek pod kierunkiem organizatora Festiwalu Pana Adama Tesznara. W czasie festiwalu poszczególne zespoły wykonywały piosenki konkursowe które następnie były oceniane przez Jury w składzie: Pani Dyrektor Joanna Dobkowska oraz Pani Wicedyrektor Ewelina Wichrowska. W skład Jury wchodzili również uczniowie z klasy III Kornelia Święcka oraz VI Maja Kumińska. W przerwach między występami konkursowymi osoby z publiczności próbowały swoich sił w festiwalowym Karaoke. Dodatkowo nasz dzień festiwalowy uświetniły dwa Pokazy taneczne uczennic z klasy V pod kierunkiem Pani Hanny Rzemieniewskiej.  Na koniec naszej imprezy wszyscy mogliśmy podziwiać prace plastyczne oraz prezentacje multimedialne wykonane przez uczniów.  W tej kategorii również zostały nagrodzone wybrane klasy. Współtwórcami naszego Festiwalu byli także Pani Agnieszka Szweig-Sokołowska, która współtworzyła dekorację naszej imprezy, Pan Sławomir Wroński, który pomógł nam w aspektach technicznych całego przedsięwzięcia oraz Pan Radosław Chodowski, dzięki któremu mamy zdjęcia upamiętniające naszą imprezę. Myślę, że wszyscy nauczyciele oraz pracownicy Szkoły w mniejszym lub większym stopniu przyczynili się do tego, że organizacja naszej dość dużej imprezy była możliwa i zakończyła się sukcesem.  Uczniowie wszystkich klas prezentowali dość wysoki poziom wykonania piosenek oraz prac i myślimy, że w przyszłym roku zaprosimy do udziału w naszym Festiwalu uczniów z pozostałych szkół naszej Gminy.  

„Zaraz się spełni Wasze życzenie,              za chwilę zacznie się przedstawienie”.

 

   17 marca uczniowie kl. I-II po raz kolejny udali się do Miejskiego Domu Kultury w Mławie na spektakl teatralny w wykonaniu aktorów   Teatru Powszechnego z Łodzi . 

Spektakl edukacyjno - wychowawczy zawierał treści z zakresu problematyki antyalkoholowej oraz przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Widowisko było pełne  humoru i pozytywnej energii. Uczniowie bawili się  doskonale śledząc przygody mieszkańców Czarodziejskiej Krainy, śpiewali oraz tańczyli wraz z nimi. W przyjaznej atmosferze aktorzy zapoznali dzieci z podstawowymi pojęciami związanymi z teatrem i zasadami kulturalnego zachowania się podczas spektaklu. Przypomnieli także, aby zawsze być uczciwym wobec innych i zawsze dotrzymywać słowa.   

 

Bardzo dziękujemy sponsorowi imprezy - Wójtowi Gminy Stupsk p. Jackowi Świderskiemu- dzięki, któremu   mogliśmy uczestniczyć w tak zabawnym, a jednocześnie niezwykle pouczającym widowisku.                                     

PRZEDSZKOLAKI Z WIZYTĄ W SZKOLNEJ KUCHNI

 

Dn. 07 marca przedszkolaki odwiedziły szkolną kuchnię, by zobaczyć gdzie powstają pyszne i zdrowe posiłki.

Pani kucharka oprowadziła dzieci po szkolnej kuchni, pokazała przedszkolakom  wyposażenie: duże garnki, patelnie, miski, maszynki i sprzęty ułatwiające pracę w kuchni. Następnie omówiła swój strój i podkreśliła znaczenie zachowania czystości podczas wykonywania swojej pracy. Pokazała też warzywa i przyprawy, których używa do  przygotowania  posiłków. Największym zainteresowaniem cieszył się duży garnek i patelnia. Na zakończenie wizyty dzieci wręczyły Pani kucharce podziękowanie i głośno wykrzyczały hasło: „Od dziś obiecujemy, że zdrowo jeść będziemy”. Pani kucharka przygotowała dla przedszkolaków słodką niespodziankę, którą były babeczki z budyniem i galaretką.

 

Wizyta w kuchni była zachętą do zjadania przygotowanych w szkolnej kuchni posiłków oraz inspiracją do samodzielnego zrobienia zdrowych, pysznych, wiosennych kanapek.

DZIEŃ KOBIET W PRZEDSZKOLU

 

 

8 marca to wyjątkowy dzień i uroczysty zarówno dla tych dużych jak i małych kobiet. Przedszkolaki także przygotowały się do tego dnia. Przystroiły salę swoimi pracami i zrobiły piękne tulipany. Chłopcy przygotowali niespodzianki dla swoich koleżanek: złożyli życzenia, odśpiewali „sto lat”, wręczyli tulipany i poczęstowali dziewczynki czekoladkami. Dzień przebiegł uroczyście i wesoło.

Baśnie braci Grimm

 

6 marca uczniowie kl. I – III wybrali się do Miejskiego Domu Kultury w Mławie na przedstawienie teatralne „Baśnie Braci Grimm” przygotowane przez Teatr Współczesny z Krakowa.

Aktorzy w ciekawy, humorystyczny sposób zaprezentowali najpiękniejsze baśnie braci Grimm.

 

Piękne kostiumy, muzyka i oczywiście wspaniała gra aktorów zachwyciły wszystkich widzów.

Zakładkowy zawrót głowy

 

3 marca 2017 roku rozstrzygnięto konkurs plastyczny na najładniejszą zakładkę do książki. Konkurs przeprowadzono w ramach działań upowszechniających czytelnictwo w szkole.

 

Wyróżniono prace:

 

Kategoria kl. I – III

 

Julia Bełkowska

Małgorzata Piątkowska

Lena Kopczyńska

Zuzanna Nagalska

Zofia Jabłonowska

Zofia Stępkowska

Alicja Sieczka

Karol Kułakowski

Filip Stępkowski

Nikola Kicka

 

Kategoria kl. IV – VI

 

Aleksandra Dziubińska

Damian Stryjewski

Hubert Czaplicki

Karolina Milewska

Adrian Stępkowski

Adrianna Nosarzewska

 

Poznajemy zawody – fryzjerka w przedszkolu

 

  Dnia 28 lutego 2017  przedszkolaki odwiedziła pani fryzjerka Emilia Rosman, która zaprezentowała dzieciom przyrządy, urządzenia i akcesoria niezbędne w zakładzie fryzjerskim i opowiedziała o swojej pracy. Dziewczynki zostały pięknie uczesane w warkoczyki, chłopcy natomiast wrócili do domów z włosami „postawionymi na żel”.

   Na zakończenie spotkania pani Emilia rozdała dzieciom słodkie upominki, a przedszkolaki pięknie podziękowały za poświęcony czas i cierpliwość wręczając pani fryzjerce Dyplom z podziękowaniem. Na zajęciach wykonały pracę plastyczną, w której zaprezentowały wymarzone fryzury dla swoich rodziców. Był to dzień pełen wrażeń i radości.

    Pani Emilce serdecznie dziękujemy.

 

Przedszkolaki z wizytą w szkolnej bibliotece.

 

27 lutego przedszkolaki odwiedziły po raz pierwszy szkolną bibliotekę.

Dzieci z wielką przyjemnością zaznajomiły się z niezwykłym dla nich miejscem. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach, a w szczególności zainteresował ich dział dla dzieci. Pani Małgosia w bardzo ciekawy sposób zachęciła naszych najmłodszych czytelników do korzystania z tego miejsca. Dzieci dowiedziały się jak można stać się czytelnikiem biblioteki i z wielką radością zapoznały się z magicznym miejscem dla nich. Kilkoro z nich było wcześniej w bibliotece ze swoimi rodzicami i starszym rodzeństwem ale zdecydowana większość dzieci była po raz pierwszy  wśród tylu książek.

Na zakończenie spotkania pani bibliotekarka przeczytała dzieciom bajeczkę. Każde dziecko zadowolone i  uśmiechnięte  z książeczką w ręku wróciło do przedszkola i obiecało naszej Pani z biblioteki, że niedługo znów ją odwiedzi.

 

INTEGRACYJNY BAL PRZEDSZKOLAKÓW

 

  Dnia 14 lutego w Szkole Podstawowej w Morawach odbył się „INTEGRACYJNY BAL PRZEDSZKOLAKÓW”, którego celem było wzajemne poznanie się dzieci z Moraw, Stupska i Wyszyn.

Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiły się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek. Przepięknie przebrane przedszkolaki zaprezentowały swoje stroje i rozpoczęły się tańce przy rytmach wesołej muzyki.  Wśród naszych bohaterów można było spotkać m.in. księżniczki, czerwonego kapturka, biedronki, wróżki, motylki, piratów, batmana, smoka, policjanta, kowboja, Spider-Mana, Kubusia Puchatka i wiele innych znanych postaci. Wszystkie dzieci były pięknie przebrane. O stroje zadbali rodzice, którzy wykazali się niezwykłymi pomysłami, co zostało zauważone przez organizatorów.

  Oprócz wspólnych tańców były konkurencje sportowe, malowanie twarzy i słodki poczęstunek. Podczas balu panowała radosna atmosfera, zarówno wśród dzieci, jaki opiekunów, która była głównym celem tego spotkania.

  Uśmiechnięte buzie dzieci dają nam znak, że było wspaniale. Na zakończenie uroczystości Pan Wójt wręczył uczestnikom  Dyplomy za wzięcie udziału w INTEGRACYJNYM SPOTKANIU PRZEDSZKOLAKÓW i wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

  Dziękujemy Panu Wójtowi  Jackowi Świderskiemu za ufundowanie słodkiego poczęstunku dla naszych przedszkolaków i gości.

  Dziękujemy  Dyrektorom, Nauczycielom, Pani Koordynator za zaangażowanie w przygotowaniu balu dla naszych dzieci i wspólną zabawę, jak również rodzicom za przygotowanie pięknych balowych stroi.

 

Klasa V dokarmia ptaki.

 

 

         Zima to upragniony czas dla dzieci, pełen zabaw i szaleństw na śniegu. Ale niestety zima to bardzo trudny okres dla zwierząt, w tym również dla ptaków. Na dworze jest zimno, a pod pokrywą śniegu ciężko znaleźć pożywienie. Dlatego uczniowie klasy V wraz z wychowawcą A. Szweig-Sokołowską postanowili pomóc ptakom w przetrwaniu trudnego dla nich okresu. Uczniowie przynoszą do szkoły różne ziarna oraz słoninkę, które później umieszczają w karmniku. Wszyscy z radością obserwujemy ptaki, które przylatują do karmnika aby posilić się przygotowanym pokarmem. Dokarmianie ptaków to prawdziwa przyjemność dla uczniów klasy V. Ponadto opieka nad ptakami kształtuje u nich gotowość działania na rzecz ochrony przyrody i rozbudza potrzebę kontaktu, kształtując właściwy stosunek do przyrody.

Dzień Babci i Dziadka w 0 A

 

27 stycznia w grupie 0a odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.

Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka, dlatego w tym szczególnym dniu  dzieci wspólnie ze swoimi paniami przygotowały dla nich przedstawienie. Licznie przybyli goście zasiedli przy przygotowanych dla nich stołach i z niecierpliwością czekali na występy swoich wnucząt. W swojej pięknie udekorowanej sali dzieci zaprezentowały program artystyczny, który przypomniał Babciom i Dziadkom czasy ich młodości. Wnuczęta w formie wierszy złożyły gościom życzenia. Na koniec części artystycznej dzieci zaprosiły Babcie i Dziadków do wspólnej zabawy, która przyniosła wszystkim dużo radości. Przedszkolaki obdarowały swoich ukochanych dziadków  własnoręcznie przygotowanymi upominkami. Po występie zaproszono gości  na słodki poczęstunek – pyszny tort. Babciom i Dziadkom  towarzyszyły radość, uśmiech oraz łzy wzruszenia.

 

Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu.

 

Gdy na kartce kalendarza ukazała się data 27 styczeń 2017 dzieci zaprosiły do przedszkola na uroczystość swoje kochane Babcie i Dziadków z okazji ich święta. Żeby umilić czas naszym gościom dzieci zaśpiewały piosenki, wyrecytowały wierszyki i zatańczyły. Występy zostały nagrodzone gromkimi brawami.

Kolejną niespodzianką były laurki z odbitą rączką wnucząt, które wraz z życzeniami przedszkolaki wręczyły swoim Babciom i Dziadkom.

Nie zabrakło również konkursów i zabaw z udziałem naszych gości, które były największą niespodzianką i przyniosły wiele śmiechu i dobrej zabawy.

Był to dzień pełen uśmiechu, wzruszeń, łez i radości, który na długo zostanie w naszej pamięci. Dziękujemy gościom za poświęcony czas i przybycie, jak również rodzicom za zaangażowanie w przygotowaniu uroczystości i pyszne smakołyki.

                   „Niech nam żyją wszystkie Babcie

                    i Dziadkowie też, 

                    bo bez nich świat markotny jest”.

 

Dzień Babci i Dziadka w grupie 0 „B”

 

 

26 stycznia uczniowie oddziału przedszkolnego 0 „B” przygotowali dla swoich babć i dziadków uroczystość z okazji ich święta. Każde dziecko wyrecytowało piękny wiersz oraz życzenia dla przybyłych gości. Żeby umilić czas dzieci zaśpiewały także piosenki. Na zakończenie części artystycznej dzieci wspólnie odśpiewały swoim babciom i dziadkom „Sto lat” a następnie zaprosiły na wspólny poczęstunek. Dziękujemy wszystkim babciom i dziadkom za przybycie i poświęcony czas J.

Spotkanie z leśnikiem

 

W dniu 24 stycznia dzieci z grupy 0 „B” oraz przedszkolaków odwiedził pan leśniczy Jacek Szlachta z Nadleśnictwa Ciechanów. Głównym tematem spotkania był las. Pan leśniczy opowiadał dzieciom o swojej pracy, o mieszkańcach lasu oraz o prawidłowych zasadach zachowania się w lesie. Jego opowieściom towarzyszył pokaz skór zwierząt żyjących w lesie. Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Na  zakończenie dzieci obdarowane zostały odblaskami z symbolem borsuka i słodkościami.

Wizyta pani pielęgniarki

 

Dnia 18 stycznia 2017 roku dzieci z przedszkola i grupy 0 „B” zaszczycił swoją obecnością szczególny gość, którym była pani pielęgniarka Agata Świderska. Żeby przybliżyć dzieciom wykonywany zawód przyniosła ze sobą wiele rekwizytów. Znalazły się wśród nich: strzykawki, bandaże, wenflony, kroplówka, czepki, maska tlenowa, rękawiczki, maski jednorazowego użytku, słuchawki, kompresy gazowe oraz aparat do pomiaru ciśnienia. Dzieci aktywnie uczestnicząc w zajęciach z gościem miały możliwość obejrzenia i przymierzenia przyniesionych pomocy. Pani pielęgniarka w ciepły i życzliwy sposób zachęcała maluchów do bycia dzielnym pacjentem przy spotkaniu w gabinecie lekarskim lub pielęgniarskim. Za aktywne uczestnictwo w zajęciach warsztatowych dzieci otrzymały Dyplomy Dzielnego Pacjenta, naklejki oraz słodki upominek. Maluchy w nagrodę za poświęcony czas wręczyły pani pielęgniarce Dyplom z Podziękowaniem. Do podziękowania włącza się Rada Pedagogiczna wraz z Panią Dyrektor.

Konkurs CEDROB

 

 Nasza szkoła brała udział w konkursie „Choinka w szkole” zorganizowanym przez CEDROB.

Obok widać efekt naszej pracy w postaci pięknej choinki.

 

 

Znowu na basenie

 

Po raz kolejny nasi uczniowie gościli na krytej pływalni w Ciechanowie. Tym razem pojechały osoby z klasy piątej i szóstej. Zabawa w wodzie i nauka pływania to jest ich ulubione zajęcie. 

Mikołajki w Happy Parku !

 

8 grudnia dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I - III obchodziły Mikołajki w sali zabaw w Ciechanowie.

 

Mikołajki w 0 A

Andrzejki w 0 A

 

Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja (noc z 29 na 30 listopada). Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczna moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości.

 

29 listopada był dniem radosnych zabaw i wróżb dla dzieci z oddziału przedszkolnego „0 A”. Odwiedziła ich tajemnicza postać – Czarownica. Dzięki jej magicznym czarom dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło ustawiania bucików, przekłuwania serduszek z imionami, wróżenia za pomocą wirującej butelki, słodkich cukierków z wróżbą na przyszłość itp. Wróżby przeplatane były zabawami ruchowymi. Pod koniec imprezy przedszkolaki raczyły się słodkim poczęstunkiem. Zabawa była przednia, dzieci wróciły do domu w doskonałych humorach

ANDRZEJKI W PRZEDSZKOLU

 

30 listopada 2016 r. w przedszkolu obchodzono Andrzejki. Prowadzące na początku zapoznały dzieci z tradycjami andrzejkowymi a następnie zaprosiły do wspólnej zabawy. Udział w poszczególnych wróżbach dostarczył dzieciom wiele emocji. Czas między poszczególnymi wróżbami wypełniony był muzyką, przy której wszyscy świetnie się bawili.

 

KOLEJNY GOŚĆ NASZYCH PRZEDSZKOLAKÓW

 

W dniu 28.11.2016 r. nasze przedszkole odwiedziła pani Krystyna Ogrodzińska- bibliotekarka z Gminnej Biblioteki w Konopkach. Przyszła, by przeczytać dzieciom bajkę „Dziewczynka z zapałkami”. Przedszkolaki w dużym skupieniu wysłuchały opowieści a następnie bardzo chętnie wypowiadały się na jej temat.  W nagrodę otrzymały kolorowanki, z których bardzo się ucieszyły. W dalszej części zajęć maluchy odgadywały zagadki, układały puzzle do bajki oraz malowały farbami kolorowankę.

 

Konkurs „Dary jesieni”- rozstrzygnięty!

 

28  listopada rozstrzygnięto konkurs plastyczny „ Dary jesieni” ogłoszony prze Bibliotekę Publiczną w Konopkach.

Z tej okazji odwiedzili nas goście – organizator konkursu p. Krystyna  Ogrodzińska oraz p. Piotr Pękalski – Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Konopki, które ufundowało piękne nagrody książkowe. Dziękujemy!

Gratulujemy zwycięzcom!

 

„Czad i Ogień – Obudź Czujność”

 

  W ramach kampanii społecznej „ Czad i Ogień – Obudź Czujność” 28 listopada odbyły się w naszej szkole spotkania profilaktyczno-edukacyjne uczniów z przedstawicielami Ochotniczej Straży Pożarnej w Konopkach p.  Krzysztofem Dębowskim i p. Sławomirem Wróblewskim.

Celem kampanii jest uświadomienie istnienia niebezpieczeństw związanych z tlenkiem węgla oraz pokazanie, jak można zapobiegać zatruciom z nim związanych.

 W trakcie spotkań uczniowie zapoznani zostali z zasadami postępowania w wypadku zagrożenia pożarem oraz zagrożeniami wynikającymi z pojawieniem się czadu- bezwonnego, bezbarwnego, śmiercionośnego tlenku węgla. Zaprezentowano uczniom czujnik dymu oraz sposób jego działania.

Strażacy sprawdzili wiedzę uczniów dotyczącą znajomości  numerów alarmowych czyli 998 do Straży Pożarnej oraz numeru ratunkowego 112. Okazało się, że wszyscy je doskonale pamiętają i wiedzą, kiedy ich użyć.

Wiele emocji wśród młodszych uczniów wzbudziła prezentacja bojowego ekwipunku strażaka.

 

GOŚCIE Z OSP KONOPKI W PRZEDSZKOLU

 

Nasze przedszkole w dniu 25.11.2016 r. odwiedzili strażacy z jednostki OSP w Konopkach. Na początku spotkania przeprowadzili z najmłodszymi pogadankę na temat zagrożenia pożarowego i wzywania pierwszej pomocy przez dzieci. Nasi goście zapoznali dzieci z numerem straży pożarnej i przeprowadzili praktyczne warsztaty. Największą atrakcją okazał się strój strażaka, który każdy przedszkolak mógł przymierzyć i poczuć się przez chwilę jak prawdziwy strażak.

 

Smaczna niespodzianka

 

W środę 24 listopada naszych pierwszoklasistów odwiedzili sponsorzy z firmy Mobilis i „Kuriera Mławskiego”. Przyjechali do nas z prezentami dla najmłodszych uczniów. W ramach akcji „Śniadanko dla pierwszaka” każde dziecko otrzymało kanapnik oraz słodkiego rogalika. Dodatkiem był znaczek odblaskowy oraz długopis. Dzieciaki bardzo ucieszyły się z otrzymanych prezentów i odwdzięczyły się sponsorom gromkimi brawami oraz głośnym „dziękujemy”.

WYJAZD PRZEDSZKOLAKÓW DO SALI ZABAW „MOTYLKOWO”

 

Dnia 17.11.2016r. panie z przedszkola zorganizowały swoim podopiecznym pierwszy wspólny wyjazd. Zabrały przedszkolaków do sali zabaw „Motylkowo” w Mławie. Celem wyjazdu była integracja grupy przedszkolnej. Już sama wspólna podróż dostarczyła dzieciom wiele emocji. Na wejściu czekała pani animatorka, która zaprosiła dzieci do wspólnych zabaw. Wśród wielu różnych atrakcji dużym powodzeniem cieszyły się bańki mydlane. Na koniec każde dziecko otrzymało balonik, z którym z uśmiechem na twarzy powróciło do przedszkola.

 

WICEMICEMISTRZYNIE POWIATU W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ

 

W dniu 3 listopada w Wiśniewie odbyły się powiatowe półfinały w halową piłkę nożną w kategorii dziewcząt. W turnieju brało udział pięć drużyn: SP Wiśniewo, ZKSP, SP Morawy, SP Kosiny, SP 1. Nasza drużyna w składzie: Kamila Kowalska (kapitan), Weronika Dobies, Aleksandra Janiszewska, Maja Kumińska (bramkarz), Marta Smaga, Adrianna Nosarzewska, Julia Krysztofiak, Paulina Kowalska, Patrycja Dobies, zajęła drugie miejsce i awansowała do finału.

W dniu 26 listopada w Wiśniewie odbyły się powiatowa finały w halową piłkę nożną w kategorii dziewcząt. W turnieju uczestniczyły cztery najlepsze drużyny z powiatu mławskiego: SP 7 Mława, SP Morawy, SP Szydłowo, SP Kosiny. Nasza drużyna zajęła drugie miejsce.

W dniu 16 listopada w Szkole Podstawowej w Morawach odbyły się powiatowe półfinały w halową piłkę nożną w kategorii chłopców. Nasza drużyna w składzie: Mateusz Suszek (bramkarz), Sebastian Nagalski, Paweł Piotrowski, Adrian Stępkowski (kapitan), Jakub Dobies, Wiktor Rydzewski, Sebastian Ptaszczyński, zajęła trzecie miejsce. W turnieju wzięło udział pięć drużyn: SP Wróblewo, SP Nosarzewo, SP Morawy, SP Strzegowo, SP Dąbrowa. 

Naszych sportowców do zawodów przygotowywał nauczyciel wychowania fizycznego pan Sławomir Wroński.

 

Wycieczka literacka śladami bohaterów lektury

H. Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”

 

Dnia 18 listopada klasa V wyruszyła w wirtualną podróż śladami bohaterów książki H.Sienkiewicza "W Pustyni i w puszczy". Uczniowie prześledzili poszczególne etapy wędrówki Stasia i Nel.

Tak przeprowadzone zajęcia pozwoliły na utrwalenie treści lektury i wzbogacenie wiedzy na temat fauny i flory Afryki.

Książki to więcej niż tylko czytanie.

 

   Jednym z podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2016/2017 jest upowszechnianie czytelnictwa i rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży. Włączając się w realizację tego priorytetu, opracowaliśmy cykl ogólnoszkolnych działań promujących czytelnictwo.

  W poprzednim roku szkolnym nasza szkoła brała udział w ogólnopolskim programie organizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pod nazwą „ Książki naszych marzeń”. Jego celem było doposażenie szkolnej biblioteki w książki o tematyce bliskiej współczesnym doświadczeniom uczniów, które są chętnie czytane i jednocześnie rozwijają ich  kompetencje, zainteresowania oraz uzdolnienia.  Akcja wywołała duże zainteresowanie, dlatego w roku bieżącym postanowiliśmy ją kontynuować. Na początku października na szkolnym korytarzu pojawiła się skrzynka życzeń, do której wszyscy uczniowie mogli wrzucać karteczki z tytułami książek, których brakuje w naszej bibliotece, a warto byłoby je przeczytać i zachęcić innych do lektury. Finałem akcji było wybranie i zakupienie 86 egzemplarzy najbardziej wymarzonych przez uczniów książek.

 

  Mamy jednak nadzieję, że nie tylko po nowe książki będą sięgać uczniowie. Księgozbiór naszej biblioteki liczy 7166 egzemplarzy, więc na pewno każdy znajdzie dla siebie ciekawą lekturę. Nie chcemy należeć do  tej  grupy Polaków ( 63 % ), którzy w 2015 roku nie przeczytali ani jednej książki.

 

Apel z okazji Święta Niepodległości.

 

  "Warto się czasem zasłuchać

   w wiatru granie, szum gałęzi,

   listopadów przemijanie..." 

 

     Dnia 10 listopada 2016 roku odbyła się akademia z okazji Święta Niepodległości. Uroczystość została przygotowana przez uczniów klasy  IV A i VI oraz ich wychowawców: Małgorzatę Makówkę i Sławomira Wrońskiego.

   To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność.

    Celem uroczystości było wzbogacenie wiedzy uczniów i kształtowanie szacunku do historii minionych pokoleń. 

     W czasie uroczystości wykonano szereg pamiątkowych zdjęć. Możemy je obejrzeć w galerii. 

 

                                                                                                      Małgorzata  Makówka

 

 

Wszystkim nam zależy, aby dzieci były zdrowe i miały energię do nauki i zabawy. Codzienne śniadanie pomaga im dobrze zacząć dzień i daje równy start w szkolne obowiązki.

Nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła się do ogólnopolskiego programu promującego zdrowy styl odżywiania "Śniadanie daje moc".

Najważniejsze cele programu:

 • Zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka
 • Przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce, poprzez edukację                                                                     

 

 

8 listopada uczniowie z wychowawcami przygotowali pyszne i zdrowe kanapki oraz wspólnie zjedli najważniejszy posiłek dnia. Wszyscy z entuzjazmem uczestniczyły w podjętej akcji. Niesamowicie zaangażowali się  w nią także rodzice, wyrażając aprobatę oraz uznanie dla takich działań. To właśnie oni dostarczyli  produkty potrzebne do zorganizowania  zdrowego śniadania: pieczywo różnego rodzaju. masło, wędliny, jajka, sery, jogurty, owoce, warzywa   Zapach roznosił się po całej szkole. Było wesoło, smacznie i sympatycznie. Uczniowie potrafili dzielić się produktami, działać wspólnie i zgodnie. Nie bali się próbować nowych smaków. Takie śniadanie było dla wszystkich prawdziwą frajdą. Na twarzach promieniał uśmiech i  zachwyt.   

Udział   uczniów w programie „Śniadanie daje moc” z pewnością przyczynił się do  zwiększenia świadomości dzieci i rodziców  na temat roli śniadania w  prawidłowym  funkcjonowaniu dziecka.

12 zasad zdrowego odżywania dla uczniów Według Instytutu Matki i Dziecka

 • Do szkoły wychodź po śniadaniu i ze śniadaniem.
 • Mleko, jogurty i sery to podpora mocnych kości.
 • Zawsze myj ręce przed posiłkiem.
 • Pięć posiłków w ciągu dnia jest na piątkę.
 • Jedz o stałych porach i nie spiesz się.
 • Mięso, jaja czy ryby – możesz wybierać.
 • Pamiętaj o kaszach, jedz chleb, nie bułeczki.
 • Dzień bez pięciu porcji świeżych warzyw, owoców i soku to dzień stracony.
 • Posiłek obiadowy to zapas siły na aktywne popołudnie.
 • Kolację zjadaj wieczorem, nie tuż przed snem.
 • Dobrą wodą gaś pragnienie.
 • Ruch bez ograniczeń, słodycze z umiarem.

 

 

 

Halloween 2016

 

   W dniu 28 października uczniowie naszej szkoły poznawali tradycje i obyczaje krajów anglojęzycznych związane z Halloween. Podczas lekcji języka angielskiego omawiano pochodzenie tych obyczajów oraz zabawy praktykowane w różnych krajach. Uczniowie  kl. IV – VI mieli okazję wykazania się pomysłowością przygotowując nietypowe stroje. W szkole pojawiły się czarownice, wampiry i duchy. Zwyciężczynią konkursu na najciekawsze przebranie została Kamila Kowalska z kl. VI. Rywalizację na najładniejszą dynię wygrała klasa IVb.

    Uczniowie klas I-III wzięli udział w konkursie na  plakat związany z tradycjami Halloween. Zwyciężyła klasa I.

     Szkolne Halloween zakończyła wspólna zabawa przy muzyce. 

Klasa V „uwalnia książki”

 

O co chodzi w akcji „uwalniania książek"- bookcrossing?

To  akcja mająca na celu popularyzację książki oraz podniesienie poziomu czytelnictwa. Główną ideą ruchu bookcrossing jest celowe przekazywanie książek lub pozostawianie ich w takich miejscach, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.

Z taką inicjatywą wystąpiliśmy podczas wrześniowego spotkania nauczycieli z rodzicami.  Wcześniej poprosiliśmy koleżanki i kolegów  o przejrzenie swoich domowych księgozbiorów i przynoszenie ciekawych, przeczytanych książek. Zebraliśmy 13  książek. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony rodziców. Wszystkie książki znalazły nowych czytelników. Zachęceni pochwałami ze strony rodziców planujemy powtarzanie akcji na każdej wywiadówce.

 

     Uczniowie klasy V

Wycieczka do Warszawy

 

20 października 2016 r. 25 uczniów z naszej szkoły ( 18 - z klasy III i 7 - z klasy IV b ) pod opieką pań: Iwony Świderskiej, Anny Borowej i Katarzyny Wiącek wyjechało na wycieczkę do Warszawy. Dużą atrakcją dla uczniów była już sama podróż, ponieważ jechali pociągiem i mogli podziwiać przez okno piękno polskiego krajobrazu. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Ogrodu Zoologicznego. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek przyrodniczych i zaobserwowali różne , często nietypowe zachowania zwierząt. Zrobili też mnóstwo zdjęć. Mieli też możliwość zakupu pamiątek. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni pojechali tramwajem na posiłek do Mc'Donalds, a następnie metrem w okolice Stadionu Narodowego. I tam dopiero się zaczęło. Wraz z przewodnikiem uczniowie przeszli całą trasę ekskluzywną - mieli możliwość obejrzenia płyty boiska, szatni i łazienek dla piłkarzy, sprawdzenia, czy wygodne są fotele dla kibiców oraz poczuć się jak prawdziwy VIP - zasiadając w wygodnych skórzanych fotelach przy kryształowych stołach . Wśród uczniów jest wielu kibiców piłki nożnej i wizyta na Stadionie była spełnieniem ich marzeń. Uczniowie wrócili do domu pociągiem piętrowym około godz. 20.00. Pomimo zmęczenia i oszołomienia stolicą byli bardzo zadowoleni. 

 

Klasa V w Opinogórze.


  W dniu 5 października 2016 r.  pod opieką p. Joanny Dobkowskie i p. Agnieszki Szweig – Sokołowskiej wybraliśmy się do leżącej w pobliżu Ciechanowa Opinogóry.  Postanowiliśmy  zwiedzić jedyne w Europie Muzeum Romantyzmu, które mieści się w neogotyckim pałacyku, otrzymanym przez Zygmunta Krasińskiego w prezencie ślubnym od ojca.  Pan przewodnik w ramach lekcji muzealnej pt: „Śladami Zygmunta Krasińskiego”  zapoznał nas  się z biografią poety. Obejrzeliśmy również rodzinne pamiątki, które podziwialiśmy w zameczku, kościele  oraz zamkowej oficynie. Niestety, spacer po parku uniemożliwił nam deszcz.

Uczestniczyliśmy także w lekcji przyrody, która odbyła się w odrestaurowanych pomieszczeniach zabudowań folwarcznych. Dowiedzieliśmy się na niej wiele ciekawych rzeczy o życiu ptaków. Naszą wyprawę zakończyliśmy pysznym obiadem w Domu Ogrodnika.

 

            Wycieczkę uważamy za bardzo udaną. Wróciliśmy bardzo zadowoleni.

ŚLUBOWANIE KLASY PIERWSZEJ

 

     Rozpoczęcie nauki  w szkole, to wielkie przeżycie nie tylko dla naszych maluszków, ale również dla ich rodziców. Zakup przyborów szkolnych, zeszytów, kredek, plasteliny - są to bardzo ważne decyzje wymagające uzgodnień pomiędzy mamą i dzieckiem.

  Ten etap początkowy kończy  bardzo ważna uroczystość – ŚLUBOWANIE. Pierwszoklasiści przygotowywali się do niej bardzo starannie - uczyli się wierszyków i  piosenek. W dniu 21 października zaprezentowali efekt kilkutygodniowych przygotowań, a wspomagały ich koleżanki z klasy trzeciej oraz  wychowawczyni - p.Hanna Rzemieniewska.

    Pierwszaki  ślubowali, że będą dobrze się uczyli i godnie reprezentowali naszą szkołę - trzymamy kciuki, aby wytrwały w swoich postanowieniach.

 

Pasowane na pełnoprawnych uczniów naszej szkoły dzieciaki otrzymały dyplomy  i drobne upominki, a w klasie czekała na nich niespodzianka w postaci pysznego tortu.

 

 

W sieci uzależnień

XII Kampania Białych Serc

 

     Przewodnim tematem akcji jest przemoc słowna i nienawiść, z jaką często młodzi ludzie spotykają się w internecie.

  Okna w naszej szkole zostały przystrojone w białe serca przygotowane przez uczniów. Odbył się cykl spotkań z pedagogiem szkolnym – panią Joanną Miłosz - Paturalską dotyczących „cyberprzemocy”. Największą niespodzianką było przedstawienie przygotowane przez pracowników Urzędu Gminy w Stupsku oraz panie bibliotekarki - Elżbietę Mizerską i Krystynę Ogrodzińską .

  W dniu 25 października odbyło się podsumowanie działań podejmowanych w ramach Kampanii. Wręczono nagrody uczestnikom konkursu plastycznego na ulotkę profilaktyczną związaną z uzależnieniami lub przemocą.

     Serdecznie dziękujemy Panu Jacku Świderskiemu Wójtowi Gminy Supsk za ufundowanie nagród.

 

 

Od 1 września 2016 r. w ramach projektu unijnego " Dobrze być przedszkolakiem" do przedszkola w Morawach uczęszcza 22 dzieci. Grupą opiekują się p. Anna Kącka i p. Magdalena Stępkowska. Dzieci korzystają z nowo wyremontowanej sali, szatni i łazienki. Podczas swojego 8- godzinnego pobytu uczestniczą w wielu zabawach, grach, rozwijają zdolności manualne, plastyczne, artystyczne. Korzystają także z placu zabaw. Mają też czas na przyjemny odpoczynek podczas leżakowania. Z uwagi na długi czas spędzany w przedszkolu dzieci spożywają trzy posiłki. Oprócz podstawowych zajęć przedszkolaki uczestniczą w zajęciach rytmiki i gimnastyki korekcyjnej. Dzieci są objęte opieką logopedy i psychologa.

Regulamin VIII Edycji Konkursu „Geo-Planeta”

 

Ogólnopolski Konkurs Geograficzny „Geo-Planeta” jest przeprowadzany przy współpracy merytorycznej z Wydziałem Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej „Pokolenie” – Ogólnopolskiego Organizatora Konkursu.

1. W roku szkolnym 2016/2017 Konkurs przeprowadzany jest w trzech kategoriach wiekowych: „Młodzik” – uczniowie klas V i VI szkół podstawowych; „Gimnazjalista” – uczniowie gimnazjów; „Licealista” – uczniowie szkół ponadgimnazjalnych;

2. W roku szkolnym 2016/2017 uczestnicy mogą wziąć udział w:

 a) teście konkursowym składającym się z dwóch części: pytań z zakresu znajomości geografii Polski i świata, zgodnie z programem nauczania dla każdej kategorii wiekowej uczestników (w szkołach podstawowych zakres programowy przedmiotu Przyroda), oraz zwięzłej części opisowej. Test jest rozwiązywany metodą jednokrotnego wyboru, składa się z 30 pytań zamkniętych (1 punkt za dobrą odpowiedź) oraz pytania otwartego na odwrocie kart odpowiedzi (od 0 do 8 punktów). Dziesięć pytań testowych (w kategorii gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej) będzie związanych z wykorzystaniem załączonej mapy.

b) konkursie prac indywidualnych w formie pisemnej (max. 10 kartek, format A4) lub albumowej (max. 40 kartek, format A5-A3) na temat:: „Przewodnik turystyczny po Polsce – miejsca, które warto odwiedzić.”

3. Tematyka Konkursu nie wykracza poza program nauczania, a skala trudności pytań pozwala na wzięcie udziału w Konkursie jak największej ilości młodzieży.

 4. Szkoła może zgłosić do Konkursu dowolną ilość osób. Uczestnik Konkursu może wziąć udział w obydwu formach konkursowych po uiszczeniu opłaty za każdą z tych form

5. Konkurs jest konkursem samofinansującym, tzn. uzyskane środki przeznaczone są wyłącznie na nagrody i techniczną obsługę Konkursu. Prawo uczestnictwa w Konkursie mają uczniowie, za których dokonana zostanie wpłata w wysokości 9,00 zł. od osoby za udział w każdej formie konkursowej (test i praca indywidualna). Wpłaty mogą pochodzić od osób prywatnych, firm, Komitetów Rodzicielskich, Dyrekcji Szkół, instytucji i urzędów wspierających działalność kulturalno-oświatową.

 

Zapisy i wpłaty do pana Radosława Chodowskiego (do 7 października)

 

 KONKURS ZAKOŃCZONY - NIKT SIĘ NIE ZGŁOSIŁ DO UDZIAŁU

Regulamin XIV Edycji Konkursu „Eko-Planeta”

 

Ogólnopolski Konkurs Ekologiczny „Eko-Planeta” prowadzony jest przy współpracy merytorycznej z Międzywydziałowym Studium Ochrony Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej „Pokolenie” – Ogólnopolskiego Organizatora Konkursu.

1. W roku szkolnym 2016/2017 konkurs przeprowadzany jest w czterech kategoriach wiekowych: „Maluch”- uczniowie klas III i IV szkół podstawowych; „Adept” – uczniowie klas V i VI szkół podstawowych; „Junior” – uczniowie gimnazjów; „Żak” – uczniowie szkół ponadgimnazjalnych;

2. W roku szkolnym 2016/2017 uczestnicy mogą wziąć udział w:

a) teście konkursowym opracowanym przy współpracy z Międzywydziałowym Studium Ochrony Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, z zakresu wiedzy o przyrodzie, biologii i ochronie środowiska, zgodnie z obowiązującym programem nauczania dla każdej kategorii wiekowej uczestników. Test jest rozwiązywany metodą jednokrotnego wyboru, składa się z 30 pytań zamkniętych (1 punkt za dobrą odpowiedź) oraz pytania otwartego na odwrocie kart odpowiedzi (od 0 do 8 punktów)

 b) konkursie prac indywidualnych (dla kategorii „Adept”, ”Junior” i „Żak”) w formie pisemnej (max. 10 kartek, format A4) lub albumowej (max. 40 kartek, format A5-A3) na temat: „Przewodnik przyrodniczy po Polsce - miejsca, które warto odwiedzić”

3. Szkoła może zgłosić do Konkursu dowolną ilość osób. Uczestnik Konkursu może wziąć udział w obydwu formach konkursowych po uiszczeniu opłaty za każdą z tych form.

 

4. Konkurs jest konkursem samofinansującym, tzn. uzyskane środki przeznaczone są wyłącznie na nagrody i techniczną obsługę Konkursu. Prawo uczestnictwa w Konkursie mają uczniowie, za których dokonana zostanie wpłata w wysokości 9,00 zł. od osoby za udział w każdej formie konkursowej (test i praca indywidualna). Wpłaty mogą pochodzić od osób prywatnych, firm, Rad Rodziców, Dyrekcji Szkół, instytucji i urzędów wspierających działalność kulturalno-oświatową.

 

Zapisy i wpłaty do pana Radosława Chodowskiego (do 7 października)

 

KONKURS ZAKOŃCZONY - NIKT SIĘ NIE ZGŁOSIŁ

XIV edycja Konkursu Ekologicznego „Czystym powietrzem oddychajmy, ŚMIECI NIE SPALAJMY!” 

 

Organizatorem Konkursu jest Województwo Mazowieckie

 

Opiekun szkolny - Radosław Chodowski

 

Tematem Konkursu są zagadnienia związane z ochroną powietrza i przeciwdziałaniem tzw. „niskiej emisji”. Prace konkursowe powinny nawiązywać do pojęcia „niskiej emisji”, a także wskazywać jakie są skutki zanieczyszczenia powietrza oraz jakie działania należy podjąć, aby ograniczyć zanieczyszczenie powietrza spowodowane przez indywidualne gospodarstwa.

Uczniowie klas IV –VI wykonują ulotkę edukacyjną łączącą w sobie zarówno część plastyczną, jak i tekstową, nawiązującą do problemu „niskiej emisji”, mającą na celu m.in. uświadomienie o dużej szkodliwości spalania śmieci w gospodarstwach domowych, wskazującą działania jakie należy podjąć, aby ograniczyć zanieczyszczenie powietrza; technika dowolna;

Prace należy składać do dnia 5 października 2016 r. 

 

KONKURS ZAKOŃCZONY - SZEŚĆ UCZENNIC PRZYGOTOWAŁO PRACE KONKURSOWE. ŻADNA NIE SPEŁNIŁA KRYTERIÓW FORMALNYCH.

 

„Kierowco! Nie polujemy na ZEBRACH”

 

 

W dniu 5 września uczniowie klasy piątej naszej szkoły uczestniczyli w krótkim happeningu Kampanii „Kierowco! Nie polujemy na ZEBRACH”. Akcję połączono z zajęciami na temat bezpieczeństwa pieszych, które prowadził młodszy aspirant Damian Wyroda. Akcję zorganizowała wychowawczyni klasy piątej pani Agnieszka Szweig – Sokołowska.