Dzień Dziecka

 

1 czerwca 2016 roku w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Dziecka. Z tej okazji odbył się konkurs talentów podzielony na trzy kategorie- śpiew, taniec i sport. Czas umiliły nam również zerówki oraz kółko muzyczne prowadzone przez p. Magdalenę Ogrodzińską.

 

Po konkurencjach uczniowie dostali posiłek w postaci pizzy, który przygotowała Rada Rodziców za co serdecznie dziękujemy. Na koniec imprezy zatańczyliśmy wspólny taniec po czym odbyła się dyskoteka.

 

Opracowała: Oliwia Dzikowska kl. VI A

Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda,

tak się zaczyna wielka przygoda.”

 

       Maluchy z naszych zerówek od początku roku szkolnego uczestniczą w realizowanym przez naszą szkołę programie profilaktycznym „Dzieciństwo bez próchnicy”.

     Wszyscy dobrze znamy powiedzenie „Czego  Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”, mając na uwadze jego treść staramy się pomóc rodzicom naszych dzieciaków w kształtowaniu u  ich pociech nawyku dbania o czystość zębów. Piękny, biały uśmiech jest marzeniem wielu spośród nas, a nasi milusińscy mają szansę taki uśmiech mieć, jeżeli tylko wyrobimy u nich nawyk mycia zębów, odwiedzin u stomatologa w celu sprawdzenia efektów tych starań i ewentualnego naprawienia szkód, które mogą się zdarzyć. Dlatego każdego dnia po śniadaniu szorujemy i szczotkujemy nasze ząbki, aż pryska pasta.                                                                                                                                              

 

    Maluchy chcą dobrze pielęgnować swoje ząbki , dlatego do naszej szkoły przyjechała pani stomatolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, która pokazała nam, jak prawidłowo używać szczoteczki i pasty. Odbyło się również spotkanie z rodzicami.

Dzień Matki i Ojca w grupie 0a

 

        Maj to najpiękniejszy miesiąc w roku, swoją urodę zawdzięcza przyrodzie, która rozwija się i cieszy nasze oczy soczystą zielenią oraz różnorodnością barw kwiatów. Z tego też pewnie powodu obchodzimy Dzień Matki w tym właśnie miesiącu.

       Grupa 0a połączyła Dzień Matki i Dzień Ojca, dzięki temu oboje rodzice mogli razem świętować. Dzieciaki z ogromnym zapałem przygotowywały się do tego wydarzenia, ćwiczyły wierszyki oraz piosenki, aby ucieszyć serca swoich najbliższych krótkim pokazem. Zaprosiliśmy również rodziców do wspólnej zabawy, co sprawiło radość dzieciom, które ich dopingowały i zachęcały do udziału w konkursach.

 

        Nasz uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez mamy.

W Dniu Matki 23 maja w grupie 0b wszystkie dzieci przyszły odświętnie ubrane, żeby podkreślić uroczysty charakter ich święta. Dzieci śpiewały piosenki, recytowały wierszyki. Mamy brały udział w konkursach. Dzieci na koniec zaśpiewały „sto lat”, złożyły życzenia i zaprosiły na słodki poczęstunek.

Dzień Matki

 

Dzień Matki to najpiękniejszy dzień w roku. 25 maja 2016 r.  wychowawcy z klas  I - III przygotowali dla wszystkich  mam swoich uczniów niespodziankę - "Dzień Mamy na sportowo". Głównym celem tego spotkania było połączenie uroczystości z promowaniem zdrowego stylu życia poprzez wspólne spędzenie czasu na zabawach i rozgrywkach sportowych, a także integracji dzieci, rodziców i nauczycieli. Uczniowie zaśpiewali piosenkę dla mam, a szkolne koło muzyczne zaprezentowało swój taniec. Wreszcie nadszedł czas na potyczki sportowe oraz umysłowe. Wszyscy chętnie uczestniczyli w konkurencjach, takich jak: pokonywanie toru przeszkód, taniec z balonem, przeciąganie liny, rozpoznawanie zapachów, odgadywanie przysłów,  quiz " Czy znacie się dobrze ?". Po zaciętej rywalizacji nadszedł czas na wręczenie nagród - pięknych, pachnących róż. Na koniec pociechy odśpiewały "Sto lat", wręczyły upominki i obsypały swe mamy tysiącem całusów. Czy to jesień, zima, wiosna czy lato,
sport uprawiamy z naszą Mamą.
Sport to zdrowie, każdy to powie,
a więc zdrowia, szczęścia i słodyczy,
każde dziecko Mamie życzy !!!

„Poeci  dla dzieci …”

 

17 maja w Szkole Podstawowej w Wyszynach Kościelnych odbył się Gminny Konkurs Recytatorski  „Poeci dla dzieci…”

 

Naszą szkołę reprezentowały:

Asia Łojewska z oddziału przedszkolnego OA – wyróżnienie

Małgosia Piątkowska z kl. IB – wyróżnienie

Monika Kącka z kl. II – wyróżnienie

                      Gratulujemy !

Gościnny występ naszych uczniów w Szkole Podstawowej  w Starych Kosinach

        

         Dnia 12.05.2016 roku uczniowie naszej szkoły po raz kolejny mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności aktorskie i wystąpić przed szerszą publicznością. Dzięki uprzejmości pani Anny Jaroszewskiej zostaliśmy zaproszeni do Szkoły Podstawowej
w Starych Kosinach, gdzie z okazji Tygodnia Bibliotek nasi uczniowie zaprezentowali przedstawienie „Kopciuszek”.

         Inscenizacja wszystkim bardzo się podobała, a nasi aktorzy w nagrodę otrzymali owacje na stojąco i słodki upominek. Na zakończenie wszyscy zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek, który był dla nas miłym zaskoczeniem.

 

         Dziękujemy bardzo pani dyrektor Ewie Kowalskiej i pani Annie Jaroszewskiej za zaproszenie i gościnność.

Wizyta w bibliotece

 

  6 maja 2016 roku uczniowie klasy III a odwiedzili bibliotekę w Konopkach. Dzieci miały okazję obejrzeć nie tylko pokaźny księgozbiór książek, ale również zapoznały się z elektronicznym  sposobem wypożyczania książek. Ponadto brały  aktywny udział w konkursie ze znajomości wierzy Juliana Tuwima, który wygrała uczennica Stefania Dolatowska.

  Pani bibliotekarka zachęcała dzieci do korzystania ze zbiorów bibliotecznych i czytania książek.

Sukces naszych piłkarek

 

Dziewczęta z naszej szkoły wzięły udział w Mistrzostwach Powiatu Szkół Podstawowych w piłkę nożną, które odbyły się w Mławie w dniu 27 kwietnia 2016r. Po zaciętych bojach zajęły znakomite trzecie miejsce. Na zdjęciu obok nasza znakomita drużyna w składzie: Kamila Kowalska, Julia Kowalkowska, Zuzanna Święcka, Klaudia Kowalewska, Wiktoria Błaszkiewicz, Nikola Hajn, Iza Dudalska oraz trener p.Sławomir Wroński.

Jesteśmy dumni i gratulujemy zawodniczkom oraz trenerowi.

       

           „Czytanie to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła”.
                                                                                                                                                                                                                                   W. Szymborska
               

 

    23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto zostało ustanowione w 1995 roku przez UNESCO. Ma ono na celu ochronę własności intelektualnej prawem autorskim oraz promocję czytelnictwa. W dobie komputerów i telewizji bardzo ważnym zadaniem jest przekonanie dzieci i młodzieży do ogromnej wartości książek.
     W naszej szkole „Święto Książki” obchodziliśmy bardzo uroczyście. Dzięki wspaniale odegranej inscenizacji baśni „Kopciuszek” przez  aktorów z klasy VIa i VIb cała szkoła mogła przenieść się w świat bajkowych fantazji. Kolejnym punktem imprezy były konkursy, gdzie uczniowie mieli okazję do wykazania się wiedza ze znajomości bajek i baśni. Podczas zabawy wszystkim towarzyszyły znakomite humory i niesamowite emocje.

 

Zorganizowane obchody „Święta Książki” z pewnością zaowocują większym zainteresowaniem uczniów literaturą dla dzieci i młodzieży, czego serdecznie życzymy naszym małym czytelnikom.
                                 Organizatorami imprezy były panie: Elżbieta Mizerska i Anna Kącka.

„Palący temat – niska emisja”

 

Tak brzmi hasło tegorocznego Dnia Ziemi. Idea tego święta zrodziła się w Stanach Zjednoczonych - po raz pierwszy obchodzono go tam 22 kwietnia 1970r. W Polsce Dzień Ziemi organizowany jest od 1991 r. Nasza szkoła, jak co roku, przyłączyła się do obchodów święta naszej planety. Zorganizowane zostały pokazy, konkursy i zabawy o tematyce ekologicznej i prozdrowotnej.

Na początek uczniowie wykonywali transparenty, których motywem przewodnim była troska o naszą planetę. Trudność polegała jednak nie tylko na wymyśleniu ciekawego hasła, ale również na wykorzystaniu materiałów podlegających recyklingowi. Jak zwykle nasi uczniowie wraz z ich wychowawcami stanęli na wysokości zadania. Transparenty były bardzo efektowne i przykuwały uwagę publiczności.

Kolejnym zadaniem było wykorzystanie „odpadów” do stworzenia kreacji, w którą należało ubrać modelkę i zaprezentować na „wybiegu” walory stworzonego stroju. Ubiory były tak innowacyjne, a myślenie projektantów tak kreatywne, że zachwycona publiczność kilka minut oklaskiwała modelki i ich stroje.

Dzieci z klas I-III tworzyły plakaty przestawiające Ziemię i jej walory.

Zadaniem, które wymagało wielkiej odwagi było degustowanie zdrowej żywności. Trudność tego konkursu polegała na tym, że uczestnicy mieli zawiązane oczy. Okazało się, że nasi uczniowie świetnie rozpoznają różne smaki. Zwycięzcy zostali nagrodzeni okazałymi ananasami.

Kolejne konkursy należały do kategorii  sprawnościowych: dzieci z zerówek nawijały sznurek na butelkę, chłopcy zaplatali warkocze na „włosach” z recyklingowej włóczki, a dziewczęta wbijały gwoździe na czas w deski „z odzysku”.

Chwilą oddechu od rywalizacji było wręczenie nagród dla uczestników konkursu na ekozakładkę do książki, który został rozstrzygnięty dzień wcześniej.

Ostatnią konkurencją było tworzenie łańcuchów z zebranych plastikowych kapsli i rolek po papierze toaletowym. Zebrane w ten sposób kapsle zostały przekazane na cele charytatywne, zaś rolki tekturowe przekazano na makulaturę.

Jeszcze tylko rysowanie elementów krajobrazu z zawiązanymi oczami  i wszyscy uczestnicy udali się degustację kiełbasek upieczonych własnoręcznie nad ogniskiem.

A wszystko to działo się dnia 22 kwietnia 2016r.

Za organizację obchodów „Dnia Ziemi” odpowiadali: Radosław Chodowski, Katarzyna Wiącek, Sławomir Wroński. Mnóstwo serca i energii dołożyły panie: Elżbieta Mizerska, Agnieszka Ćwik oraz wychowawcy.

Zdjęcia z imprezy można obejrzeć w galerii.

Konkurs na najładniejszą wiosenną kanapkę z motywem przewodnim "jajko"

 

W kategorii kl. I - II zwyciężyli:

Małgorzata Piątkowska kl. I B

Marcelina Klemens kl. I A

Filip Stępkowski kl. I A

"Przygody misia i jego przyjaciół"

  Przygody sympatycznego misia Kubusia Puchatka obejrzeli uczniowie klas pierwszych, którzy 30 marca 2016r wyjechali do Mławy na przedstawienie teatralne.

   Musical przygotowany przez Teatr "Kolorowy balonik" z Łodzi bardzo podobał się młodej widowni.

Dzieci aktywnie włączyły się w proponowane przez aktorów zabawy muzyczno-ruchowe, a co niektórym udało się wystąpić na scenie.

  Wspaniała zabawa, pełna temperamentu gra aktorów sprawiły, że dzieciaki z uśmiechem na twarzy i pełne pozytywnych emocji wróciły do szkoły.

     Dziękujemy Panu Wójtowi Gminy Stupsk J. Świderskiemu za ufundowanie biletów.

"Przez Krzyż do Chwały"

 

     23 marca 2016 roku o godzinie 11.30 odbył się uroczysty apel przygotowujący wszystkich do owocnego przeżycia Świąt Wielkanocnych. Montaż słowno - muzyczny "Przez Krzyż do Chwały"przedstawili uczniowie z klasy czwartej pod kierunkiem pani Anny Jaroszewskiej i pani Agnieszki Ćwik. Celem przedstawienia było ukazanie znaczenia krzyża jako znaku zbawienia oraz kształtowanie postawy radości i nadziei chrześcijańskiej, płynącej z faktu Zmartwychwstania Chrystusa.

     Po częśći artystycznej pani Dyrektor oraz zaproszeni goście złożyli serdeczne życzenia świąteczne.

 

 

Obchody I Dnia Wiosny

 

  Wiosna to najpiękniejsza pora roku, dlatego Pierwszy Dzień Wiosny jest bardzo radosny i wyczekiwany przez wszystkie dzieci. 18 marca w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji powitania wiosny, którą przygotowały dzieci z klas 0 – III pod kierunkiem pań wychowawczyń. W imprezie uczestniczyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Stupsk – Pan Jacek Świderski, Pani Krystyna Ogrodzińska – bibliotekarka z Konopek  oraz rodzice.

 Dzień ten był pełen atrakcji. Rozpoczął się od spalenia Marzanny, którą przygotowały dzieci z oddziałów  przedszkolnych wraz z wychowawczyniami p. H.  Rzemieniewską  i p. J. Załuską.  Dzieci radosnymi okrzykami przywoływały wiosnę, a żegnały zimę:

                                              „Marzanno, Marzanno

                                               Ty  Zimowa Panno!

                                               W ogień Cię rzucamy,

                                               Bo   zimę   żegnamy!”

  Kolejnym punktem obchodów było „Wiosenne przedstawienie” przygotowane przez uczniów klasy III a i III b pod kierunkiem p. M. Ogrodzińskiej i p. A. Kąckiej. W ciekawy i barwny sposób młodzi aktorzy zapraszali Wiosnę do naszej szkoły. Kolorowa Pani zapewniła wszystkie dzieci, że z pewnością zagości w szkole, jeśli dzieci wykonają zadania w turnieju wiosennym. Uczniowie ubrani w kolorowe, wiosenne stroje przystąpili do zadań konkursowych. Były rebusy, krzyżówki, zmagania sportowe, które prowadziły panie: K. Wiącek, M. Zalewska, E. Wichrowska. Zwycięzcy konkursów otrzymali atrakcyjne nagrody, a pozostali słodkie upominki.

  Na zakończenie uroczystości dziewczynki z kółka muzycznego wraz z panią M.Ogrodzińską zaprezentowały układ taneczny „Uptown  Funk”.

   Powitanie wiosny było niezwykle barwne i wesołe, a dzieci doskonale poradziły sobie ze współzawodnictwem. Wyniosły z niego  poczucie wspólnoty grupowej i odpowiedzialności za wykonanie swoich zadań. W radosnych nastrojach  uczniowie „wyszli z ławek”, by wspólnie się bawić.

Zdjęcia można zobaczyć w galerii.

 

Opracowały: A. Kącka i M. Ogrodzińska

Hobbit, czyli tam i z powrotem.

 

 Do tajemniczego Śródziemia – krainy krasnoludów, elfów, trolli i smoków przeniosło się 29 uczniów z klas IV – VI, którzy w Powiatowym Domu Kultury w Mławie w dniu 19 lutego 2016 roku obejrzeli przedstawienie oparte na powieści J.R.R. Tolkiena. Spektakl wystawił Narodowy Teatr Edukacji im. A. Mickiewicza we Wrocławiu. Wyjazd zorganizowały p. A.Szweig-Sokołowska i  J.Dobkowska.

 Na scenie wyobrażającej Mroczną Puszczę akcja toczyła się wartko. Pojawiły się postacie  tytułowego hobbita – Bilbo Bagginsa, czarodzieja Gandalfa, krasnoluda Thorina – drużyny, która  wyruszyła w stronę Samotnej Góry kryjącej we wnętrzu skarby krasnoludów zagarnięte przez budzącego grozę smoka Smauga. Liczne przeszkody podczas wyprawy zostały pokonane, dzięki odwadze i determinacji bohaterów, ale również przy pomocy magicznego Pierścienia. Uczniowie z wielką uwagą obejrzeli interesujący spektakl, to był ciekawie i pożytecznie spędzony czas!

 

Powieść Tolkiena oparta na staroangielskich legendach uznawana jest za arcydzieło literatury fantasy. Może warto po nią sięgnąć?

Dzień Babci i Dziadka w grupie 0A

     Dzień 28 stycznia w grupie 0a poprzedziły gorączkowe przygotowania wszystkich przedszkolaków. Tego dnia zaprosiliśmy Babcie i Dziadków na uroczystość z okazji ich święta. Dzieciaki wytrwale ćwiczyły wiersze, piosenki oraz pląsy, aby ucieszyć swoich bliskich rymowankami, które radowały  ucho i chwytały za serca naszych seniorów.

    Po części artystycznej wszystkie dzieci wręczyły upominki, które przygotowały dla swoich bliskich. Wreszcie przyszedł czas na część mniej poważną, czyli konkursy. Babcie i Dziadkowie zmierzyli się w bardzo „ trudnych” konkurencjach min. rozwiązywanie zagadek, obieranie jabłek, mierzenie wstążek „na oko” oraz wiązanie kokardek. Rywalizacji towarzyszyły ogromne emocje, szczególnie maluchy z ogromnym zapałem dopingowały swoich Dziadków i Babcie.

     Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez mamy.

 Wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy długich lat życia.

Dzień Babci i Dziadka

 

Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejsze dni w roku. W tych dniach babcie i dziadkowie obdarowani są szczególnymi dowodami miłości. Dnia 28 stycznia o godz. 10.00 w grupie  0b odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Zaproszeni dziadkowie licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt. Dla kochanych gości rodzice przygotowali poczęstunek w postaci ciasta, kawy i herbaty, a dzieci wspaniały program artystyczny.

O bezpieczeństwie

 

Dzisiaj 27 stycznia, nasz dzielnicowy Rafał Gołębczyk przeprowadził pogadanki nt: bezpiecznego wypoczynku (klasy 0 - III) oraz cyberprzemocy (klasy VI). Dzieci z zainteresowaniem słuchały pana policjanta, a następnie zadawały wiele pytań, na które uzyskały wyczerpujące odpowiedzi.

 

Opracował: Radosław Chodowski 

I znowu o zdrowiu...

 

Klasa czwarta w dalszym ciągu na lekcjach przyrody uczy się o zdrowiu i higienie. Wcześniej przestawiali sposoby unikania zagrożeń, ale 18 stycznia przygotowali scenki...? Nie, tym razem były to przedstawienia na temat zachowania się w przypadku wystąpienia: złamania, stłuczenia, ukąszenia, użądlenia, zasłabnięcia, krwotoku. Tak jak poprzednim razem młodzi artyści stanęli na wysokości zadania. Efekty można zobaczyć poniżej.

Opracował: Radosław Chodowski

Tupu, tup po śniegu.

Dzyń, dzyń, dzyń na sankach.

 

Tak zerówka  0 „b” ulepiła BAŁWANKA

 

Tak Przedszkolaki z 0 "b" zimą dokarmiają ptaki

 

     Dzieciom sprawia ogromną radość, kiedy mogą wrzucić do karmnika rożne ziarenka, pokrojony  w kosteczkę chlebek, zawiesić słoninkę  dla sikorek. Są świadome tego, że bez ich pomocy wiele ptaków mogłoby nie przeżyć trudnych warunków zimy. Dzieci codziennie z okien zerówki z radością obserwują sikorki, wróble, gile i inne ptaki, które zjadają pozostawione przez nie zimowe smakołyki.

 

    Jest to również doskonała okazja do kształtowania u dzieci poczucia odpowiedzialności, wrażliwości na losy zwierząt. 

 

"Zdrowa lekcja"

 

Talent aktorski naszych uczniów ujawnia się nie tylko w czasie przedstawień i akademii, ale również podczas lekcji. 18 grudnia klasa czwarta przygotowała lekcję przyrody poświęconą chorobom (próchnica, przeziębienie, angina, salmonelloza, opryszczka, grypa), ich objawom oraz sposobom leczenia.  Uczniowie, podzieleni na zespoły przygotowali scenki przedstawiające powyższe zagadnienia. Efekt był fantastyczny. Można to zobaczyć na poniższych zdjęciach.

Opracował: Radosław Chodowski

Spotkanie wigilijne w grupie 0a – 18 grudnia

 

      Grudzień to czas przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. Gorączkowo poszukujemy pomysłów na prezenty dla naszych bliskich, którym chcemy sprawić przyjemność. Dla nas wszystkich jest to radosny czas oczekiwania na choinkę, upominki, a także spotkania z rodziną przy wspólnym stole.

      Nasi najmłodsi uczniowie również  postanowili zorganizować takie spotkanie dla swoich bliskich. Przygotowali niespodziankę - krótki program artystyczny, który z zapałem i ogromnym zaangażowaniem ćwiczyli przez kilka tygodni. Spotkanie nie mogło się oczywiście odbyć bez najważniejszego gościa - Mikołaja. Wywiązał się doskonale ze swej roli. Ucieszył dzieci pięknymi prezentami i krótką sesją fotograficzną.

      Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem dla dzieci i gości.

 

                                                                             Rodzicom dziękujemy za zaangażowanie i pomoc!

Książki naszych marzeń

       W roku szkolnym 2015/16 Szkoła Podstawowa w Morawach przystąpiła do ogólnopolskiego programu organizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pt. „Książki naszych marzeń”, dzięki któremu zasoby biblioteki szkolnej zostały wzbogacone o 66 pozycji.

      Wybrane przez nauczycieli i uczniów propozycje książkowe mają rozbudzić ciekawość, inspirować, a przede wszystkim wdrażać nawyk czytania. Zakupione książki są o bardzo zróżnicowanej tematyce, ale bez wątpienia są to lektury, którymi uczniowie są faktycznie zainteresowani, bliskie ich doświadczeniom w poznawaniu i rozumieniu współczesnego świata.

      Podstawowym rezultatem programu ma być trwałe zainteresowanie młodych ludzi czytaniem, oraz rozwijanie ich kompetencji i zainteresowań czytelniczych.

Cała Polska czyta dzieciom –
„Zaczarowanym pociągiem w świat bajki”

 

       1 grudnia 2015 roku w ramach projektu „Cała Polska czyta dzieciom” uczniowie klasy VI pod kierunkiem pani Elżbiety Mizerskiej zaprezentowali program artystyczny pt. „Zaczarowanym pociągiem w świat bajki”. Przedstawienie oparte zostało na motywach znanych bajek, takich jak: Jas i Małgosia, Kopciuszek, Czerwony Kapturek, Pszczółka Maja, Bolek i Lolek czy Smerfy. Bajkowa inscenizacja miała charakter edukacyjny, której  głównym celem było popularyzowanie tradycyjnych bajek, jak również promowanie czytelnictwa i biblioteki szkolnej.  

        Przedstawienie zostało nagrodzone gromkimi brawami i sądząc po reakcji publiczności wszystkim bardzo się podobało.

       W tymże dniu został również rozstrzygnięty konkurs plastyczny  „Mis z ukochanej bajki”. Nagrody w postaci pluszowego misia otrzymali:

 

Kategoria wiekowa 0-III

I miejsce Monika Kącka kl. II

II miejsce Ania Łojewska kl. II

III miejsce Damian Stryjewski kl. IIIB

 

Kategoria wiekowa IV-VI

I miejsce  Klaudia Kowalewska kl. VIB

II miejsce Natalia Nagalska kl. VIA

III miejsce Wiktoria Tabaka kl. IV

Adwent - Czas oczekiwania na przyjście Mesjasza

 

  Dnia 30.11.2015r. uczniowie kl. VIb zaprezentowali krótki program artystyczny wprowadzając całą społeczność w okres adwentu.

                                                                                         

                                                                                            Przygotowały:

                                                                                                  Iwona Świderska

                                                                                                  Anna Borowa

Jem zdrowo i kolorowo


    Dnia 26.11.2015r. w naszej szkole uczniowie kl. IV-VI w ramach projektu "Trzymaj formę" przygotowali zdrowe i kolorowe jedzenie. Swoją obecnością zaszczycili nas rodzice oraz Wójt Gminy Stupsk p. Jacek Świderski. Wszyscy z dużym apetytem zajadali się zdrowymi przekąskami.

    Za duże zaangazowanie i promowanie zdrowego jedzenia uczniowie otrzymali sok warzywno-owocowy ufundowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Konopki.

                                                                                             

                                                                                                                              Organizatorzy imprezy:

                                                                                                                                  Anna Borowa

                                                                                                                                  Iwona Świderska

                                                                                                                                  wychowawcy klas

Śniadanie daje moc


Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!

Nasza szkoła przyłączyła się do akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc”. Uczniowie klasy I-III   zorganizowali w klasach wspólne śniadanie pod hasłem "Jedz kolorowo - żyj zdrowo" . Przy wsparciu rodziców i wychowawców   przygotowano  pyszne, kolorowe kanapki. Celem tej akcji było zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. Podczas śniadania omówiono  zasady prawidłowego odżywiania. Wspólne przygotowanie i spożycie kolorowych kanapek było dla nas świetną zabawą, a zarazem nauką o tym jak ważne jest codzienne, zdrowe śniadanie.

 Wierzymy, że udział w akcji przyczyni się do zmiany nawyków żywieniowych i większej dbałości o spożywanie śniadania – w domu i szkole.

Hołd dla Niepodległej

 

    Galowe stroje, biało-czerwone flagi, kotyliony, uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klasy VI A pod kierunkiem pani Moniki Piotrkowskiej, wspólnie odśpiewany „Mazurek Dąbrowskiego”. Tak w naszej szkole wyglądały obchody 97 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Montaż słowno-muzyczny zaprezentowany przez uczniów przypomniał wszystkim najtrudniejsze lata w  historii naszej ojczyzny - zabory, nieudane powstania, tragiczne lata I wojny światowej. 11 listopada 1918 roku nadeszła upragniona wolność. Dzisiaj każda rocznica odzyskania niepodległości to okazja do złożenia hołdu tym, którzy walczyli i dźwigali z ruin nasz kraj, to powód do radości i dumy z osiągnięć Rzeczypospolitej.

PAMIĘTAMY !!!


Początek listopada to niezwykły czas, w którym możemy się zatrzymać i przypomnieć sobie o tych, którzy odeszli. W dniu 30 października uczniowie kl. II, IIIa, IIIb wraz z wychowawcami wybrali się do Konopek, aby zapalić znicze i pomodlić się przy pomniku tych, którzy oddali swoje życie za wolność i niepodległość Ojczyzny. Słowami modlitwy „Wieczne odpoczywanie racz im dać Panie…” oddali cześć bohaterom. Niech czas listopadowej zadumy skłoni nas do refleksji i przypomina słowa ks. Jana Twardowskiego: „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”.

"Najsilniejszy motyl świata i magiczne drzewo"


8 października 2015 r. uczniowie klas I - III wybrali się do Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie, gdzie uczestniczyli w spektaklu teatralnym pt.:"Najsilniejszy motyl świata i magiczne drzewo". W przedstawieniu, oprócz promowania uniwersalnych wartości takich jak miłość, przyjaźń czy poświęcenie dla innych, była mowa również o podstawowych zasadach savoir - vivre. Spektakl ten miał charakter interaktywny - aktorzy rozmawiali z dziećmi, prosili o pomoc w czarach i wspólne rozwiązywanie problemów. Uczniowie przeżyli 60 minut radosnej zabawy.

XI „Kampania Białych Serc”

We wtorek 27.10.2015r. w naszej szkole odbyło się podsumowanie październikowej XI „Kampanii Białych Serc”- ogólnopolskiego protestu przeciwko narkotykom. Swoją obecnością zaszczyciła nas p. I. Mikołajczyk – kierownik GOPS-u w Stupsku.

W ramach podsumowania obejrzeliśmy m. in. film o skutkach zażywania dopalaczy. Zostały rozstrzygnięte również konkursy plastyczne:

 „Używkom Mówię NIE!”

I miejsce – Karolina Milewska kl. IV

II miejsce – Natalia Hajn kl. VI a

III miejsce – Karolina Borkowska kl. VI b

Wyróżnienia:

Grzegorz Ruciński kl. VI b

Kamila Kowalska kl. IV

Nikola Hajn kl. VI b

„Białe serduszko”

Miłosz Grabowski kl. II

Dominika Dudalska kl. III a

Nikola Kicka kl. I a

Monika Kącka kl. II

Julka Bełkowska kl. I b

Zuzanna Nagalska kl. I a

Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez Wójta gminy Stupsk.

 

Marsz Białych Serc


Jak co roku uczniowie naszej szkoły postanowili wykrzyczeć swój sprzeciw wobec środków odurzających (dopalaczy i narkotyków), dlatego 22 października 2015r. odbył się głośny Marsz Białych Serc, uczniów i  nauczycieli Szkoły Podstawowej w Morawach. Marsz ten przebiegał pod hasłem - "Precz z narkotykami".

W atmosferze okrzyków, gwizdków, transparentów i białych serduszek pomaszerowaliśmy do Konopek. Spotkanym osobom wręczaliśmy białe serca - znak sprzeciwu wobec narkotyków i wsparcia dla osób uzależnionych.

Pasowanie na ucznia

 

14 października w naszej szkole odbyła się uroczystość Pasowania na ucznia. 

Pierwszoklasiści przygotowali pod okiem wychowawczyń p. M. Zalewskiej i p. E. Wichrowskiej program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Wypadli wspaniale i otrzymali gromkie brawa. Pierwszy poważny egzamin zdany na „6”.

Po części artystycznej nastąpiło uroczyste ślubowanie i pasowanie na ucznia, którego dokonała Pani Dyrektor – Joanna Dobkowska. Dotknięcie wielkim uczniowskim ołówkiem dopełniło ceremonii. 28 pierwszoklasistów oficjalnie dołączyło do grona uczniów Szkoły Podstawowej w Morawach.

Pierwszoklasiści otrzymali gratulacje od wychowawców oraz obecnego na uroczystości Pana Wójta – Jacka Świderskiego.

Po części oficjalnej odbyło się słodkie przyjęcie przygotowane przez rodziców.

        Wszystkim najmłodszym uczniom życzymy powodzenia i sukcesów nauce.

 

Dzień Edukacji Narodowej


Dnia 13 października 2015 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Uczniowie klasy IIIa i IIIb pod kierunkiem pani Anny Kąckiej i Magdaleny Ogrodzińskiej przygotowali humorystyczne przedstawienie, w którym zaprezentowali swoje zdolności aktorskie. Młodzi artyści piosenką i wierszem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków.

Po części artystycznej głos zabrał wójt Gminy Stupsk Pan Jacek Świderski, który mówił o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Podziękował im za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzył wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie.

Na zakończenie Samorząd Uczniowski w imieniu całej społeczności uczniowskiej złożył wszystkim nauczycielom, pracownikom obsługi i administracji serdeczne życzenia i wręczył słodkie upominki.

Gminne Biegi Przełajowe o Puchar Wójta


9 października 2015 roku na boisku sportowym w Stupsku odbyła się impreza biegowa w której udział wzięło ponad stu uczestników reprezentujących szkoły z terenu Gminy. Zawodnicy rywalizowali w siedmiu kategoriach wiekowych począwszy od najmłodszych uczestników z klas 1-3, a kończąc na gimnazjalistach. Patronem zawodów był Wójt Gminy - Jacek Świderski, który podczas oficjalnego podsumowania wręczył najlepszym zawodnikom medale i dyplomy gratulując osiągniętych wyników i życząc dalszych sukcesów sportowych.

Klasyfikacja końcowa najlepszych zawodników z naszej szkoły:


Klasa IV chłopcy:
2. Adrian Stępkowski
 
Klasa V chłopcy:
1. Grabowski Eryk
3. Nagalski Sebastian


Klasa V dziewczęta:
2. Janiszewska Aleksandra

Klasa VI chłopcy:
3. Kalinowski Jakub