Podsumowanie programu  stypendialnego Pauliny Kowalskiej

Mazowiecki program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych-najlepsza inwestycja w człowieka w roku szkolnym 2019/2020. W programie tym brała udział nasza uczennica z klasy VIII-Paulina Kowalska, która otrzymała stypendium. Program stypendialny ma na celu rozwijanie zdolności edukacyjnych i motywowanie do dalszej nauki. Skierowany jest do uczniów osiągających wysokie wyniki w nauce, w szczególności w zakresie przedmiotów przyczyniających się do podniesienia ich kompetencji kluczowych.
    Stypendystka Paulina Kowalska pod kierunkiem Adama Tesznara przygotowała prezentację multimedialną " Stolica Mazowsza-plan wycieczki dla obcokrajowca" w języku angielskim. 
Link do bloga-
WARSAW – VIRTUAL TRIP (1).ppsx
Microsoft Power Point Presentation 18.0 MB

Zakończenie roku szkolnego 2019/2020 i pożegnanie absolwentów.

Praca Pauliny Kowalskiej (klasa VIII) wykonana w ramach projektu stypendialnego.

Mazowiecki program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych - najlepsza inwestycja w człowieka w roku szkolnym 2019/2020.

 

Jest to projekt dla uczniów szczególnie uzdolnionych, którzy spośród wszystkich przedmiotów wybierają trzy, z których chcą podnieść swoje kompetencje ponad program. W ramach tego projektu Paulina stworzyła plan wycieczki dla obcokrajowca po Warszawie.

WARSAW – VIRTUAL TRIP.ppsx
Microsoft Power Point Presentation 18.0 MB

Halowy Turniej Piłko Nożnej

 

 

W dniu 10.03.2020r. w naszej szkole odbył się Halowy Turniej Piłki Nożnej Chłopców

o Puchar Dyrektora Szkoły. W turnieju brały udział dwie drużyny: ze Szkoły Podstawowej

w Regiminie i z naszej szkoły (klasy V-VI oraz VII).

W pierwszym meczu rozegranym przez klasy V-VI zwyciężyła nasza szkoła 10:1,

a w kategorii starszych drużyna z naszej szkoły wygrała 8:1.

 

Konkurs Biblijny

 

Dnia 2 marca odbył się w Stupsku drugi etap - parafialny- Konkursu Biblijnego ze znajomości Ewangelii wg św. Marka. Wzięli w nim udział uczniowie tamtejszej szkoły oraz czworo z naszej szkoły. Zwycięzcą został Damian Stryjewski z kl. 7b, któremu serdecznie gratulujemy. Już w najbliższy piątek weźmie on udział w etapie dekanalnym, z którego mamy nadzieję awansuje do Finału Diecezjalnego. 

Aktualizacja

 

6 marca odbył się etap dekanalny Konkursu Biblijnego, którego zwycięzcą został Damian Stryjewski, uczeń klasy 7B. Uzyskał 94% punktów. Gratulujemy mu awansu do Finału Diecezjalnego.

Do konkursów przygotowywał Damiana ksiądz Marek Czarzasty.

Akcja Paczka – Pomoc Polakom na Kresach

 

 

Podsumowanie działań w ramach akcji „Paczka na Kresy” #PaczkaNaKresy,  przeprowadzonej w 2019 r. odbyło się  w sali konferencyjnej Urzędu Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy Akcja była skierowana do Polaków mieszkających na Białorusi i na Litwie. W grudniu 2019 r. Wolontariusze odwiedzili mieszkające tam polskie rodziny. Spotykali się z nimi i przekazali im bożonarodzeniowe prezenty. Dali w ten sposób wyraz pamięci o naszych rodakach zmuszonych do życia poza granicami swojego kraju. W akcję zaangażowało się ponad 220 szkół województwa mazowieckiego (w tym nasza społeczność szkolna). Jej organizatorami byli: Mazowiecki Kurator Oświaty, Fundacja „Kresy w Potrzebie – Polacy Polakom”, Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy w Warszawie, Polska Fundacja Narodowa oraz Poczta Polska.

Żywa lekcja historii

 

 

    Dnia 2-go marca w hali sportowej naszej Szkoły odbyła się “żywa lekcja historii”. Dotyczyła ona czasów Rzeczypospolitej szlacheckiej. Zaproszeni przez P. Rafała Burzymowskiego aktorzy demonstrowali zebranym uczniom broń używaną przez wojsko Rzeczypospolitej w XVI – XVII wieku. Ponadto przybliżyli zebranym tematykę husarii oraz “Sądów Bożych”. Pokaz spotkał się z dużym zainteresowaniem, a uczniowie (najmłodszą grupą widzów były 3 – latki, a najstarszą uczniowie klasy VIII – mej) bardzo spontanicznie reagowali na to, co działo się na scenie.

 Giełda Zawodów w Mławie

28 lutego 2020 roku uczniowie klas VII a, VII b i VIII uczestniczyli w Młodzieżowej Giełdzie Zawodów w Mławie. To wyjątkowa okazja do poznania przedsiębiorstw funkcjonujących na terenie powiatu mławskiego oraz ich zapotrzebowania na zawody i kwalifikacje.                                                                    

Dzięki udziałowi w giełdzie uczniowie będą mogli podjąć bardziej trafną decyzję dotyczącą wyboru zawodu.

CHOINKA SZKOLNA 2020

WYJAZD DO KRĘGIELNI ,,Planeta’’ w MŁAWIE

         W nagrodę za zajęcie I miejsca  w „Gminnym Konkursie Stroików  Bożonarodzeniowych” 5 lutego br. uczniowie klasy VII a naszej szkoły wraz u uczniami ze Szkół Podstawowych w Stupsku i Wyszynach  pojechali  do  Kręgielni ,,Planeta”  w Mławie.

Cele wycieczki to: propagowanie różnych form rekreacji i wypoczynku, zainteresowanie uczniów ciekawą i nietypową dyscypliną sportu, a także integracja uczniów z różnych szkół.  Wspólny posiłek w postaci pysznej pizzy był doskonałą okazją do zregenerowania sił.

Fundatorem wycieczki  był pan Jacek Świderski Wójt Gminy Stupsk.

 

Grupą opiekowała się wychowawczyni klasy – pani Małgorzata Makówka.   

"Góra Grosza"

 

W styczniu zakończyła się prowadzona przez Samorząd Uczniowski zbiórka “góra grosza”. Zebraliśmy 162 zł i 13 gr. Wszystkim uczniom dziękujemy za aktywny udział w zbiórce.

                                                                   opiekun Samorządu

                                            Rafał Burzymowski

 

Kolejny sukces

 

Nasza utalentowana uczennica - Izabela Miłoszewska zajęła II miejsce w I Mazowieckim Festiwalu Piosenki Znanej i Nieznanej ,,STRUNA 2020” w Halinowie. Zajęcie II miejsca w kategorii wiekowej klas VII,VIII za wykonanie niezwykle trudnej piosenki z repertuaru Violetty Villas pt.„List do matki” jest wielkim osiągnięciem. Słowa uznania należą się również pani Emilii Miłoszewskiej, która czuwa nad rozwojem muzycznym Izy, jako nauczycielka muzyki oraz jako jej mama.

Duma nas rozpiera.

 

Gratulujemy sukcesu. 

Tutaj można wysłuchać występu Izy.

Wycieczka do Mławy.

 

W środę 29 stycznia 2020 r.uczniowie klas II i III pojechali do Miejskiego Domu Kultury w Mławie na przedstawienie teatralne pt."Przygody Misia i jego przyjaciół". Młodzi widzowie doskonale się bawili aktywnie uczestnicząc w przedstawieniu. W zabawny sposób ukazana została rola przyjaźni w życiu każdego człowieka oraz możliwość pomagania innym. Dzieciom bardzo podobała się zarówno gra aktorska, jak również scenografia i muzyka. Interaktywne przedstawienie na długo zostanie w pamięci uczniów naszej szkoły.

Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu.

 

Dnia 24.01.2020 r. odbyła się w przedszkolu „wielka” uroczystość.

Z bliska i daleka przyjechali do nas zaproszeni goście.

Od wielu tygodni przedszkolaki przygotowywały się do tego wydarzenia. Efektem końcowym był pokaz umiejętności tanecznych, recytatorskich i aktorskich. Dziadkowie i Babcie z wielkim entuzjazmem przyjęli występy małych artystów, a następnie włączyli się do wspólnej zabawy.

Dzieci przygotowały upominki, które podarowały swoim bliskim.

 

Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie do naszego przedszkola i wspólne świętowanie.

Konkurs ortograficzny „O pióro Wójta Gminy Stupsk”

 

Magdalena Jurkiewicz (klasa VII A) zajęła II miejsce.

 

Monika Kącka (klasa VI) zajęła III miejsce.

 

 

Gratulujemy naszym laureatkom.

NASZA STYPENDYSTKA

 

Jak co roku Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego ogłosił nabór wniosków do „Programu Stypendialnego dla Najzdolniejszych Uczniów”. Wymagania wobec kandydatów były bardzo wysokie ale i grono uczniów zgłoszonych do programu dość liczne.

10 grudnia 2019 roku Zarząd Województwa Mazowieckiego ogłosił wyniki. Wśród 476 uczniów

z całego województwa, którym przyznano stypendium,  znalazło się nazwisko Pauliny Kowalskiej uczennicy Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Morawach.

Gratulujemy naszej Wychowance, zwłaszcza że jest pierwszą uczennicą naszej szkoły wyróżnioną

w ten sposób. Jest to wielka nobilitacja zarówno dla Pauliny jak i dla naszej Szkoły. Jak widać nawet uczniowie z niewielkich szkół wiejskich mogą osiągać znaczące sukcesy.

 

 

GRATULUJEMY I JESTEŚMY PEWNI ŻE TO DOPIERO POCZĄTEK!!!

Wigilie klasowe 20 grudnia 2019r.

"Laboratorium Przygody" 

 

 

17 grudnia dzieci z kl.0-I spędziły miłe chwile w "Laboratorium Przygody" w Mławie. Czekały tam na nie mega atrakcje- sala zabaw, bożonarodzeniowe warsztaty plastyczne, zajęcia z robotyki oraz spotkanie ze Św.Mikolajem.

Jasełka 18 grudnia 2019r.

Zajęcia otwarte dla rodziców

 

5 grudnia 2019 roku w oddziale przedszkolnym 0b odbyły się zajęcia otwarte dla  rodziców. W zajęciach uczestniczyła również pani wicedyrektor Magdalena Ogrodzińska. Tematyka zajęć związana była ze świętami Bożego Narodzenia. Dzieci wspólnie z rodzicami ozdabiały papierową bombkę choinkową brokatem, kolorowymi cekinami w różnych kształtach i kolorach. W czasie zajęć rodzic mógł zobaczyć jak jego dziecko odnajduje się w grupie przedszkolnej, jakie ma relacje z rówieśnikami i nauczycielem, jaki jest jego sposób i tempo pracy oraz jak prezentuje się poziom jego umiejętności na tle umiejętności innych dzieci.  Wspólnie wykonane prace zostały umieszczone na tablicy korkowej w sali przedszkolnej. Zajęcia sprawiły dzieciom wiele zabawy i radości. Były miłym doświadczeniem zarówno dla nauczyciela, rodziców jak i dzieci.

 

                                                                                                       Opracowała

 

                                                                                                Małgorzata Zalewska

DZIEŃ SAMORZĄDNOŚCI 11 października 2019 roku

 

Samorząd Szkolny przejmuje na ten jeden dzień rządy w naszej Szkole i w związku z tym uczniowie

klas VII – mych oraz VIII – mej będą prowadzili zajęcia w klasach młodszych.

Na przerwie pomiędzy pierwszą a drugą godziną lekcyjną nastąpi symboliczne przekazanie uczniom klucza do szkoły.

Lekcje będą prowadzone od godziny ósmej do odjazdu autobusów,

 Na godzinę 11:00 zaplanowano  uroczystą Akademię:

-          część artystyczna

-          wręczenie kwiatów pracownikom szkoły

-          przemówienia

-          wręczenie nagród Wójta i Dyrektora szkoły

-          pasowanie pierwszoklasistów

 

Po zakończeniu Akademii uczniowie wracają do domów pierwszymi autobusami (12:30 i 13:20)

Poniżej przedstawiamy wykaz uczniów oraz nauczycieli, których będą oni zastępować.

 

- P. Drupiewska, P. Stępkowska, P. Świderska (przedszkole 3-4 latka) – Julka Krysztofiak, Amelia Hajn

- P. Rzemieniewska, P. Stępkowska (przedszkole 4-5 lat) – Nadia Zalewska, Asia Bońkowska

- P. Zalewska - P. Wichrowska – Patrycja Dobies, Malwina Lewkowicz

- P. Ogrodzińska, P. Wiącek P. Snachowska – Weronika Bogusz, Gabryś Rostkowski

- P. Szweig – Sokołowska –  Izabela Miłoszewska

- P. Piotrkowska –  Amelia Błaszkiewicz, Agata Korzeniewska

- P. Makówka – Hubert Czaplicki

- P. Chodowski –  Paulina Kowalska, Rafał Wiechowski

- P. Tesznar –  Paulina Kowalska

- P. Borkowska – Izabela Miłoszewska

- ks. Czarzasty – Patrycja Tabaka

- P. Bąk –  Wiktoria Tabaka

- P. Bejtler – Karolina Milewska

 

- P. Wroński – Adrian Stępkowski, Paweł Piotrowski

Akcja Paczka - finał. 6 grudnia - dary przekazane.

Mikołajki w VII A - 6 grudnia

Mikołajki klasa VII a spędziła na wspólnym wyjeździe do Mławy

 

           Cele wycieczki to: propagowanie różnych form rekreacji i wypoczynku, zainteresowanie uczniów ciekawą i nietypową dyscypliną sportu, a także integracja zespołu klasowego.  Podczas wyprawy uczniowie spożyli wspólny posiłek w postaci pysznej pizzy oraz przekonali się, że bowling to świetna zabawa. Dwie godziny współzawodnictwa minęły bardzo szybko – liderem okazał się Maciek.  

Zaelektryzowani - ciekawa lekcja fizyki 5 grudnia

Andrzejki

 

W piątek 29.11, w godzinach 12-16-ta w naszej szkole odbyła się zabawa Andrzejkowa organizowana przez Samorząd Szkolny. W zabawie wzięły udział klasy IV – VIII, ale również przyłączyły się do nas nasze przedszkolaki. Zabawa składała się  z części tanecznej oraz wróżb. Osoby, które szczególnie angażowały się w organizację Andrzejek:

 

Muzyka:

- Adrian Stępkowski

- Paweł Piotrowski

 

Wróżby (chętni ze skorzystania ofiarowywali drobne datki na “Górę Grosza”):

- Zofia Wyrzykowska

- Monika Kącka

- Ania Łojewska

- Natalia Najduk

- Alicja Pękalska

- Zuzanna Wyrzykowska

 

Dekoracje:

- Amelia Błaszkiewicz

- Agata Korzeniewska

 

Podziękowanie – Pragnę podziękować Paniom Woźnym oraz uczniom za sprawne uprzątnięcie miejsca zabawy, a także Paniom Ilonie Bejtler i Marcie Przybójewskiej i Panu Radkowi Chodowskiemu za pomoc w zaopiekowaniu się uczniami.

 

 

                                                               Opiekun Samorządu

Rafał Burzymowski

 

Święta, Święta coraz bliżej !

 

   Uczniowie klas I - III wraz z opiekunami wyruszyli do Krainy Tajemniczych Elfów na Stadionie Narodowym w Warszawie. Zostały tam oprowadzone przez urocze Elfy po ich Wielkiej Fabryce, wzięły udział w przygotowaniach do Świąt i pomagały Elfom odtworzyć zagubioną Melodię Świąt. 

 

   Na dzieci czekały różne aktywności : ruchowe, zręcznościowe, zagadki logiczne oraz zadania typowo edukacyjne. Wizyta została zwieńczona spotkaniem ze Świętym Mikołajem, który wręczył każdemu dziecku płytę z muzyką Elfów. 

 

Wszyscy wrócili zadowoleni, w świątecznych nastrojach.

 

Dzień Postaci Bajkowej, szkolenie rodziców, kiermasz

            Z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia przypadającego 21 listopada 2019r. w Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Morawach odbyły się zajęcia profilaktyczne o tematyce antytytoniowej.

    Nauczyciele kl. I-III przeprowadzili z uczniami pogadanki. Celem tych pogadanek  było uwrażliwienie  dzieci na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego związanego z biernym paleniem oraz wykształcenie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdy inni ludzie przy nich palą.

  Dzieci obejrzały  również krótki film edukacyjny o szkodliwości palenia papierosów.

 

     Podsumowaniem zajęć były hasła  przygotowane przez uczniów propagujące życie bez papierosa. 

Dzień bez szkoły... ale z nauką.

 

Jak to możliwe? Otóż klasy siódme wybrały się do Warszawy. Najpierw łyk oranżady w muzeum PRL. Ciekawa lekcja historii. Następnie dużo ruchu podczas zajęć WF na trampolinach. I wreszcie relaks w kinie podczas filmu "Czarownica 2". Może częściej?

#SzkołaDoHymnu

Bijemy „Rekord dla Niepodległej”.

 

W piątek o symbolicznej godzinie 11.11 wspólnie zaśpiewaliśmy cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego

Akademia z okazji Święta Niepodległości 11 listopada

Konkurs pięknego czytania pod hasłem: "Pomóżcie Słodziakom, czytajcie Dzieciakom".

Kampania Białych Serc

  25 października 2019 roku  uczniowie klasy VII a  zwiedzali  wystawy  w Parku Nauki Torus  z interaktywnymi eksponatami. Dzieci uczestniczyły też w warsztatach naukowych: „Magiczne substancje”, ,,Kolorowe laboratorium”,  ,,Tajemniczy gaz”, „Kolorowy świat wskaźników chemicznych”.

 

Grupą opiekowała się wychowawczyni Małgorzata Makówka i p. Iwona Świderska.

#SzkołaPamięta

 

   Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w naszej historii. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań. 

    25 października 2019 r. uczniowie  klasy II i III  w ramach akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta” odwiedzili pomnik zlokalizowany obok stacji kolejowej Konopki, który został wzniesiony przed II wojną światową ku czci żołnierzy poległych w 1920, 1939 i 1945r.

   Uporządkowali  teren wokół pomnika i zapalili znicze w  miejscu związanym  z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej. Dbanie o pomnik to wieloletnia tradycja szkoły.

 

Dzień Edukacji Narodowej

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Morawach serdecznie dziękuje za przygotowanie uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej i ślubowania klasy pierwszej Pani Monice Piotrkowskiej i Pani Ewelinie Wichrowskiej.

 

Uroczyste uruchomienie czujnika czystości powietrza.

 

3 października nasza szkoła została włączona do Edukacyjnej Sieci Antysmogowej w ramach NASK. Na murach szkoły zamontowano czujnik wskazujący dane dotyczące jakości powietrza. 

 

Artykuł w naszamlawa.pl

 

 

Drugi tydzień października przebiega pod hasłem " Pomóżcie Słodziakom, czytajcie dzieciakom".

1 października 2019r. Kiermaszem Książki rozpoczęliśmy Obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

30 września  obchodziliśmy  Ogólnopolski  Dzień Głośnego Czytania

#SprzątaMY

 

Poranek 20 września powitał nas jesienną pogodą. Patrząc na chmury można było odnieść wrażenie, że deszcz raczej nas nie ominie. W wielu głowach pojawiło się zwątpienie. Jednak nasza szkoła jest znana z tego, że jeśli coś ustalamy – to słowa dotrzymujemy.

       Kilka dni wcześniej był u nas Pan Jacek Szlachta (leśniczy), który zaprosił nas do udziału w akcji #sprzątaMY, która miała na celu posprzątanie pobliskich lasów z zalegających tam śmieci. Pani dyrektor Agnieszka Szweig-Sokołowska zdecydowała natychmiast. Ochrona środowiska to nasze drugie imię J. Cała akcja została zorganizowana przez Lasy Państwowe i Koła Łowieckie, zaś patronat objął Prezydent RP.

Do udziału w sprzątaniu lasów zaproszono uczniów klas: VI, VIIA, VIIB oraz VIII. Zgłosiło się 37 chętnych. Warunkiem było jednak posiadanie sprawnego roweru.

Krótka zbiórka o 9.00, podział na grupy, ustalenie kolejności rowerzystów, przypomnienie podstawowych zasad ruchu drogowego. Ruszamy ścieżką rowerową w kierunku Strzałkowa, a tam zjeżdżamy na drogę publiczną. Po minięciu wsi grupa II pod opieką pani Agnieszki Ćwik i panów: Adama Tesznara, Sławomira Wrońskiego skręca w kierunku lasu. Tam spotyka się ze strażnikiem leśnym i przedstawicielem Koła Łowieckiego Paszkot. Reszta uczestników jako grupa I, pod opieką pana Radosława Chodowskiego i pań: Małgorzaty Makówki, Marty Przybójewskiej jedzie dalej około 1 km i tam spotyka się z panem leśniczym oraz Prezesem Koła Łowieckiego Łoś. Dowiadujemy się o celach akcji oraz zasadach bezpieczeństwa w lesie.

Ruszamy grupami w las. Udaje nam się zebrać kilkadziesiąt worków śmieci, które segregujemy. Po skończeniu zbierania śmieci spotykamy się przy ognisku oraz częstujemy się posiłkiem przygotowanym przez organizatorów.

Zadowoleni wracamy do domów. Zostawiamy czysty las. Czy na długo …?

            Umówiliśmy się na powtórkę akcji w przyszłym roku.

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020